Polecamy część filmową Kręgów Sztuki:
 
 
      

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

 

 

 

 

  ORGANIZATORZY

 

Miasto Cieszyn  

Fundacja Kręgi Sztuki


 


 

PARTNERZY

  

Dofinansowano ze środków Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  

 

 

 


  

 

           

 

 

 

ASP w Katowicach

Zamek  Cieszyn

 

 

           Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie

 

   IS PAN

  

 

  Galeria Miejska – Trinec  

 Galeria Miejska – Trinec

   

 

 

  Grupa Smacznego

 

: Ambasada Danii w RP Instytut Duński Duńska Kinematografia

 

 : Ambasada Danii w RP

 

8 pokoi Liburnia Hotel

 

 

Jak u mamy Neleśnikarnia Pepperoni

 

 

 

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

TVP Katowice    Gazeta Wyborcza  

  

TVP Katowice      

  

PR 2 Polskiego Radia    

   

      Regionalna TV

Głos Ziemi Cieszyńskiej  
 
 

 

Portal haloCieszyn.pl  
 

  


WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 
 

  

 
 

  

 

 

 

 

Statuetki

Statuetki Kręgi Sztuki są formą najwyższego uznania zasług dla osób, zespołów, instytucji, które działają w sferze edukacji kulturalnej i artystycznej.

 

Pomysłodawcą tej nagrody jest Wojciech Majewski, dyrektor Festiwalu Kręgi Sztuki, a jej projektantem prof. Marian Oslislo z ASP Katowice.

 

Statuetka po raz pierwszy została wręczona prof. Andrzejowi Jasińskiemu z AM Katowice, podczas koncertu inaugurującego 3.Festiwal Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości Kręgi Sztuki – 4 lipca 2012 r.

 

Nagrodzeni Statuetkami Kręgów Sztuki:

 

 

 

 

 

2015

Wydawnictwo Czarne

Wydawnictwo Czarne - powstałe w 1996 roku jest prywatną, niezależną oficyną wydawniczą specjalizującą się w literaturze faktu, eseistyce oraz polskiej i światowej prozie. Dominują publikacje współczesnego reportażu w jego rozmaitych odsłonach tematycznych i gatunkowych oraz literatura podróżnicza, dokumentalna, biografie i książki historyczne.

„Za zorganizowanie takiego biura podróży literackich, które daje czytelnikom możliwość „odkrywania miejsc nieciekawych dla innych”; w którym doborowi autorzy, niczym wytrawni przewodnicy, otwierają przed nami przestrzenie do własnych interpretacji. I choć obrane trasy bywają trudne i niebezpieczne, to po ich ukończeniu jesteśmy mądrzejsi, silniejsi i, mamy nadzieję, że również lepsi.”

 

 

 

Zbigniew Benedyktowicz

 Zbigniew Benedyktowicz dr, antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Pracuje w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kierując Zakładem Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika „Konteksty”, członkiem redakcji „Kwartalnika Filmowego”. Zajmuje się problematyką wyobraźni symbolicznej i antropologią kultury współczesnej. Zajmuje się szczególnie antropologią współczesności, antropologią wyobraźni symbolicznej, religiami niekatolickimi w Polsce. Jest członkiem Komitetu Naukowego Studiów Komparatystycznych Instytutu Sztuki PAN. Teatr. Sztuka. Kultura, które zostały stworzone jako miejsce spotkań i dialogu różnych stylów myślenia o kulturowo uwarunkowanych, dawnych i współczesnych, formach ekspresji artystycznej i praktykach artystycznych. Jest to przestrzeń żywej rozmowy o kulturze i sztuce, w której są słyszalne rozmaite języki współczesnej humanistyki.

„Za poszukiwanie tego, co wspólne w kulturze i religii, bez przekreślania różnic decydujących o ich wielogłosowości.”

 

 

 

 

 Mieczysław Wasilewski

 Mieczysław Wasilewski – dyplomant i asystent Henryka Tomaszewskiego na Wydziale Malarstwa i Grafiki warszawskiej ASP. Od 1966 r. stale współpracuje z tą uczelnią, gdzie prowadzi Samodzielną Pracownię Projektowania Graficznego dla studentów Grafiki Warsztatowej; jest wykładowcą również na innych uczelniach artystycznych w Polsce i na świecie. Prace tego artysty znajdują się w kolekcjach muzealnych i w wielu prywatnych galeriach w Polsce i za granicą. Mistrz lapidarnego znaku graficznego. Jego plakaty i okładki wyróżniają się niepowtarzalnym stylem, który cechuje dyscyplina myślenia, precyzja formowania zagadnienia i tłumaczenia go na obraz.


„Za mistrzostwo plastycznych aforyzmów z błyskotliwą puentą.”

 

 

 Stowarzyszenie Muzyczne Jazzowa Asocjacja Zabrze (JAZ)


 Stowarzyszenie Muzyczne Jazzowa Asocjacja Zabrze (JAZ) – jest jednym z najbardziej aktywnych stowarzyszeń animujących kulturę nie tylko na Górnym Śląsku, skąd pochodzą założyciele i członkowie. To inicjatywa fanów „muzyki bez granic”, która od przeszło 20 lat tworzy życie kulturalne tego regionu i edukuje odbiorców. Organizują wspaniałe wydarzenia muzyczne, publikują płyty i inne wydawnictwa związane z szeroko pojmowaną kulturą muzyczną. Za swój najważniejszy sukces Stowarzyszenie uznaje Festiwal Muzyki Improwizowanej (JAZ Festiwal), który, w 2014 r. zawiesili po 20. edycjach. Koncerty tego festiwalu organizowali w profesjonalnych salach, estradach plenerowych i przestrzeniach postindustrialnych Górnego Śląska. Występowały na nich przed bardzo szeroką publicznością gwiazdy światowej klasy i młodzi muzycy, którzy wkrótce zostali gwiazdami. Ideą festiwalu było zaprezentowanie najnowszych trendów szeroko pojmowanej muzyki improwizowanej.
 

„Za odwagę i gust artystyczny, który pozwolił śląskiej publiczności poznać nie tylko gwiazdy ale też docenić zaczynających karierę, wybitnych muzyków, zanim dowiedział się o nich świat”

 

 

Pablopawo

Pablopawo – poeta i muzyk

„Za dojrzałość i inteligencję muzyka i poety miejskiego XXI – wiecznej Warszawy”

 

 

2014

 

 

Motion Trio

Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn - zespół trzech światowej klasy akordeonistów. W 1996 roku założył go Janusz Wojtarowicz - leader i autor większości kompozycji Motion Trio. Zadziwiają krytyków i publiczność europejskiej i światowej sceny muzycznej swoim repertuarem, aranżacjami i wirtuozerią wykonania. Ich koncerty to quasi spektakle fabularne, budowaniem dramaturgii i zwrotami akcji. Poruszają się we wszystkich obszarach muzyki - od heavy metalu, poprzez jazz, po muzykę współczesną.
 

„Za niekończące się odkrycia możliwości akordeonu, które pozwalają zdobywać nowych wielbicieli tego instrumentu i muzyki.”
 


Wiesław Łysakowski

 

 Producent filmowy i kierownik produkcji, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Właściciel Studia Filmowego Tramway, z którego w ostatnich latach, wyszły filmy J.J. Kolskiego „Wenecja”, „Zabić bora”, „Sece, serduszko”, czy M. Pieprzycy „Chce się żyć”.
 

„Za odwagę w obejmowaniu produkcją filmów na tematy, które są przemilczane we współczesnej polskiej kinematografii, a pozwalają odbudowywać społeczne wartości.”
 


Anna Seniuk


Aktorka, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, znana z wielu wybitnych ról teatralnych i filmowych, w tym z popularnego w latach 70’ serialu „Czterdziestolatek”.
 

„Za liryczny humor kreacji aktorskich i za oddanie w pracy pedagogicznej”
 

 

Prof. Stanisław Wieczorek

 

 

Artysta zajmujący się różnymi formami grafiki, malarstwem, rysunkiem, scenografią i projektowaniem wystaw. Profesor, wykładowca, od 45 latu związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. W pracy artystycznej i zawodowej jego zainteresowania i fascynacje wynikają z chęci świadomego wyboru tworzywa, pozwalającego odnieść się do otoczenia. Łaczy rózne dyscypliny sztuki i nauki.

Za bezkompromisowość w poszukiwaniu prawdy artystycznej i żarliwość z jaką uczy tego innych.

 

 

 Anielka Lubieniecka


Reżyserka, artystka plastyk, autorka filmów animowanych, scenografka, ilustratorka książek i czasopism dla dzieci, animatorka związana ze środowiskami dzieci tworzących filmy i entuzjastów tej twórczości, pedagog. Mimo bardzo wielu światowych sukcesów artystycznych i nagród najbardziej ceni sobie pracę z dziećmi (również dysfunkcyjnymi).


„Za filmy animowane mistrzowsko łączące obraz z muzyką i za niesłabnący zapał i pomysłowość w pracy pedagogicznej.”

 

 

2013

 

Maria Pomianowska

Kompozytorka, wokalistka i pedagog; szczególnie związana z Akademią Muzyczną w Krakowie. Instrumentalistka grająca m.in. na sarangi, suce biłgorajskiej, fideli płockiej, wiolonczeli. Znana z projektów muzyki etnicznej, rekonstrukcji dawnych instrumentów i ciekawych, często zaskakujących, interpretacji muzyki klasycznej. Statuetka Kręgi Sztuki została wręczona 10 lipca, podczas koncertu inaugurującego 4. Festiwal Kręgi Sztuki, pt. „No music no life” pamięci Arnie Lowrence’a i Janusza Korczaka w jej wykonaniu oraz Zohara Fresco (Izrael), a także specjalnie na tę okazję powstałą Circles of Art. Orchestra (Polska i Izrael) – Teatr im. A. Mickiewicza, Cieszyn.

Za energię i wszechstronność dowodów na to, że muzyka pozwala rozumieć się bez słów, które zostawia na całym świecie.

 

Zohar Fresco

Uznawany za jednego z najwybitniejszych na świecie perkusistów. Ma własny, oryginalny styl grania na bębnach obręczowych. Jego kompozycje są inspirowane muzyką etniczną, głównie pochodzącą z Azji. Statuetka Kręgi Sztuki została mu wręczona 10 lipca, podczas koncertu inaugurującego 4. Festiwal Kręgi Sztuki, pt. „No music no life” pamięci Arnie Lowrence’a i Janusza Korczaka w jego wykonaniu oraz Marii Pomianowskiej, a także specjalnie na tę okazję powstałą Circles of Art. Orchestra (Polska i Izrael) – Teatr im. A. Mickiewicza, Cieszyn.

Za nowatorskie brzmienia, które uszlachetnia tradycją wykonania.

 

 

Eduard Ovčáček

Czeski rzeźbiarz, malarz – abstrakcjonista, założyciel i profesor Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie, pedagog wielu pokoleń grafików. Statuetka została przekazana na ręce jego byłych studentów: Marka Sibinský’ego i Pavla Alberta.

Za interdyscyplinarność, nowoczesność i otwartość tworzenia, myślenia oraz działania przy pełnym poszanowaniu tradycyjnych wartości i rzemiosła.

 

 

Stanisław Janicki

 

Pisarz, dziennikarz i scenarzysta, twórca filmów dokumentalnych, historyk kina.

Za dziesiątki lat wspanialej pracy, którą pokazuje, że elegancja słowa i obrazu nie musi być elitarna, że stare (nie tylko kino) może być wciąż aktualne, że magia i realność, tak jak magiczne i realne jest kino, pozwala rozwijać marzenia, i bez których nasze życie nie miałoby tyle Piękna.

 

 

 

2012

 

Prof. Andrzej Jasiński

Znany w Polsce i na świecie pianista i pedagog, który szlifował takie diamenty jak Kristian Zimermann, szczególnie związane z Akademią Muzyczną w Katowicach, wieloletni przewodniczący jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Za Prawdę, Dobro i Piękno, które reprezentuje swoim życiem i twórczością.

 

 

Prof. Wiktor Jędrzejec

Przez wiele lat związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za pracowitość, wytrwałość, wrażliwość i inteligencję w przekuwaniu na grunt instytucjonalny potrzeb polskiej kultury i sztuki oraz edukacji w tych dziedzinach.

 

 

Kapela ze Wsi Warszawa

Zespół, który od 1997 roku, w oparciu o źródła etniczne i na tradycyjnych instrumentach z Mazowsza tworzy nowoczesną muzykę. Grupa znana jest w Polsce z płyt i koncertów i nie mniej znana i doceniana za granicą – zapraszana do nagrań i występów na scenach muzyki etno wszystkich kontynentów. Statuetkę wręczono zespołowi, 7 lipca, podczas koncertu z okazji 15-lecia Kapeli ze Wsi Warszawa zorganizowanego w ramach 3. edycji Festiwalu Kręgi Sztuki - w Cieszynie, w Teatrze im. A. Mickiewicza.

Za młodzieńczą energię i dojrzałą konsekwencję w zbliżaniu piękna tradycji do współczesnej rzeczywistości, tak, by i ona stawała się piękniejsza.

 

 

Iwona Chmielewska

Wybitna twórczyni picturebook, która dwukrotnie została uhonorowaną najwyższą światową nagrodą dla wydawców i autorów książek ilustrowanych - Bologna Ragazzi Award (w 2012 i w 2013 r.); obie nagrody dla książek wydanych w Korei Południowej. Statuetkę kręgów Sztuki wręczono podczas koncertu inaugurującego 4. Festiwal kręgi Sztuki - 10 lipca 2013 w teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Za artystyczny zamysł skonstruowany z matematyczną precyzją, dzięki któremu tworzone przez Iwonę Chmielewską picturebooki stają się przekazem wartości dla odbiorców z różnych stron świata i różnych pokoleń.

 

 

Jarosław Guła

Twórca Centralnego Domu Qultury (CDQ) - najstarszego prywatnego klubu muzycznego w Warszawie. W tym najbardziej underground’owym miejscu spotkań ponadkulturowych i ponadśrodowiskowych w ciągu minionych 10 lat, Jarosław Guła zorganizował przeszło 1 500 koncertów i wydarzeń artystycznych.

Za wierne pozostawanie na straży kultury niezależnej.