POLECAMY

PATRONAT HONOROWY

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

        

 

              

 

    

 

 

 

        

 

  

 

                 

 

           

 


 

 

 

               

  

Muariolanza

Nazywana „pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym” grupa wydała w 2009 r. trzecią, powszechnie uznaną za najlepszą jak dotąd, płytę „Wszystko będzie inaczej”.

Wszystkie media oceniły album bardzo wysoko: kilkanaście pozytywnych recenzji można przeczytać na www.muariolanza.pl. Ostatnie dotarły z Dużego Formatu Gazety Wyborczej (- Porywająca mieszanka jazzu, funky, reggae, punk rocka, jungle, rytmów klubowych, transu, ambientu, psychodelii i Bóg wie, czego jeszcze. Wbrew pozorom mieszanka jest jednak doskonała, a nawet wytrawna, bo stylistycznie spójna, a do tego pełna energii – napisał Tomasz Handzlik) i portalu gery.pl (- Jazz stanowi tu punkt wyjścia do atrakcyjnego i nieprzewidywalnie eklektycznego dzieła – podsumowuje Łukasz Mijała).
Poprzedni album, nagrany na żywo „Po drugiej stronie Przemszy” z 2008 r., w uznany m.in. za „prawdziwą rewelację na palecie tegorocznej fonografii” (Piotr Iwicki, Gazeta Wyborcza) uczynił Muariolanzę „najoryginalniejszym młodym projektem jazzowym w tym kraju” (Artur Rojek, Dziennik).
 
Muariolanza to pierwszy w Polsce przedstawiciel muzyki ambient-jazz, łączącej ambientowe przestrzenie z jazzową improwizacją. W ich muzyce znaleźć też można elementy rocka, reggae, funku i dużo transowego brzmienia. Założycielem zespołu jest Mariusz Orzełowski, absolwent Instytutu Jazzu AMuzycznej w Katowicach. Zespół wyznaje zasadę klasyka awangardy XX wieku, Johna Cage'a: „Cisza nie istnieje - wszystko to muzyka”, dlatego przy tworzeniu muzyki wykorzystuje nie tylko instrumenty, ale też dźwięki otoczenia.
Od końca 2006 r. zespół dał ponad 70 koncertów, m.in. na Off Festivalu (dwukrotnie), na JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej, 10. edycji festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa, festiwalach Ars Cameralis i Jazz w Ruinach, Festiwalu Muzyki Nieprzewidywalnej, Festiwalu Filmów Kultowych i w warszawskim klubie Akwarium (koncert transmitowany przez TVP2). Zarejestrował także występ dla TVP Kultura. Ma na koncie koncerty z muzyką improwizowaną do niemych filmów („Nosferatu. Symfonia Grozy” i „Zaginiony Świat”) - Ta muzyka jest totalnie transgresyjna. Muariolanza odkrywa nowe oblicze jazzu- napisał diapazon.pl
W 2009 r. zespół koncertował w całej Polsce. Premiera płyty odbyła się 9 sierpnia na Off Festivalu (występ obok legendarnego Wire). Wkrótce po premierze album został Płytą Tygodnia w radiowej Trójce i Radiu Euro. Najważniejszy koncert tego roku grupa zagrała 22 listopada w warszawskim Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej. Występ transmitowano na żywo.
Na koncertach zespół Muariolanza prezentuje utwory z trzech dotąd wydanych płyt („Muarioland” 2006, „Po drugiej stronie Przemszy” 2008, „Wszystko będzie inaczej” 2009) wysoko ocenionych przez krytykę zarówno w środowisku muzyki jazzowej, jak alternatywnej.
 
Na rok 2010 Muariolanza zapowiada nowy, czwarty album. Zespół otrzymał już zaproszenia na kilka ważnych festiwali w Polsce i za granicą. Kolejne propozycje koncertowe napływają falami.
 
Skład:
Mariusz Orzełowski (gitara), Marcin Babko (głos, pogłos), Dominik Mietła (trąbka), Sylwester Walczak (bas), Pierre (perkusja, biały stolik), Zyla (wizualizacje), Marcin Szwajcer (realizacja dźwięku).
W przeszłości muzycy współpracowali m.in. z legendą space-rocka, brytyjską grupą Hawkwind, ze Zbigniewem Namysłowskim, Edytą Jungowską, Hansem Peterem Salentinem (Niemcy), projektem Robstar (Wielka Brytania) i grupą Pogodno.

 

 

www.youtube.com/muariolanza
www.lastfm.pl/music/Muariolanza
www.muariolanza.mp3.wp.pl