POLECAMY

PATRONAT HONOROWY

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

        

 

              

 

    

 

 

 

        

 

  

 

                 

 

           

 


 

 

 

               

Dirtmusic i Tamikrest na scenie w Cieszynie. Fot.Mateusz Wajda

Dirtmusic i Tamikrest na scenie w Cieszynie. Fot.Mateusz Wajda
  

Realcja z czwartego dnia Festiwalu Kręgi Sztuki i Wakacyjne Kadry

W piątek, 9 lipca, na Uniwersytecie Śląskim zakończyły się warsztaty filmowe prowadzone w ramach Festiwalu Kręgi Sztuki przez prof. Michała Bogusławskiego i jego asystentkę Ewę Golis. Podczas zajęć kilkuosobowe grupy uczestników z kamerą, którą otrzymali do dyspozycji kręcili krótkie filmy. Następnie pod okiem profesora Michała Bogusławskiego omawiali efekty swojej pracy. Podczas trzydniowych zajęć można było poznać różne środki języka filmowego i uczynić swoje amatorskie produkcje bardziej atrakcyjnymi. Trwają jeszcze pozostałe warsztaty, m.in. sztuki fotografii uczy Witold Krassowski, Ewa Klonowska prowadzi Małą Akademię Filmową, podczas której przekazuje uczestnikom techniczną wiedzę na temat filmu, tak by rozrywka nie była jedynym celem ich oglądania.

Prowadząca zachęca młodzież do analizy filmów polskich powstałych po ’89 roku. Pokazuje zmiany jakie zaszły w polskiej kinematografii, która nie podlega już takiej cenzurze, jak w okresie Polski Ludowej. W piątek, uczestnicy warsztatów oglądali film „Dług”, w reżyserii Krzysztofa Krauze. Po seansie rozpoczęła się dyskusja na temat scenariusza i analiza postępowania głównych bohaterów. Trwają też Otwarte Warsztaty Teatralne, na które wczoraj przyszło 40 osób.

Niełatwy był wybór spośród wieczornych propozycji festiwalowych. W Teatrze im. A. Mickiewicza odbył się koncert muzyki dworskiej wykonywany na instrumentach z epoki przez artystów z Polski i Niemiec. W Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości trwała debata o kondycji polskiego szkolnictwa z udziałem praktyków i akademików, w tym: dr Jana Olbrychta, Jiříego Siostrzonka, Mariana Oslislo. Na ul. Stromej polsko – czeska prezentacja audiowizualna przygotowana przez Wydział Artystyczny Uniwersytetu w Ostrawie (szkoda, że nie mogliście tego posłuchać i zobaczyć!).Gdy w hali MOSiR rozpoczynała się projekcja filmu Tojiro Takity, „Pożegnania”, który w Polsce można było obejrzeć tylko w kinach studyjnych, na rynku już zbierali się fani dobrej muzyki. Najpierw, niepowtarzalny klimat cieszyńskiego festiwalu wzbogaciła polska grupa Iowa Super Soccer, która koncertuje na najważniejszych polskich festiwalach. Następnie przyszedł czas na gości z zagranicy. Tamikrest i Dirtmusic gorąco oklaskiwani przez publiczność, zagrali na bis i zeszli ze sceny po godzinie 22. Pogoda dopisuje, więc w sobotę warto wybrać się na kolejny wieczór plenerowych koncertów.

Mikołaj Góralik