POLECAMY

PATRONAT HONOROWY

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

        

 

              

 

    

 

 

 

        

 

  

 

                 

 

           

 


 

 

 

               

  • Andrzej Mitan podczas spotkania w Galerii Szarej. Fot. Mateusz Wajda
    Andrzej Mitan podczas spotkania w Galerii Szarej. Fot. Mateusz Wajda

Relacja z piątego dnia Festiwalu Kręgi Sztuki i Festiwalu Wakacyjne Kadry

W sali projekcyjnej Domu Narodowego odbył się uroczysty pokaz filmu animowanego, zrealizowanego przez dzieci w czasie pięciodniowych warsztatów. Jak na premierę przystało nie brakowało błysków fleszy, gdy najmłodsi uczestnicy festiwalu odbierali pamiątkowe dyplomy za swój pierwszy w życiu film. Kilkuminutowe dzieło zawierało zarówno klasyczną animację rysunkową, jak i animację przedmiotów, a motyw przewodni stanowił jubileusz 1200 lat Cieszyna. Wszystkie rysunki wykonali młodzi filmowcy, natomiast pomoc i opiekę artystyczną zagwarantowali trzej znani twórcy animacji: Eugeniusz Gordziejuk, Tomasz Zięba i Szymon Adamski. Film będzie można także obejrzeć w internecie. Dumni ze swego dzieła młodzi artyści poprosili aby podobne warsztaty odbyły się także w przyszłorocznej edycji festiwalu i otrzymali zapewnienie, że za rok również będą mogli stanąc za kamerą!

Dziś także odbyły się projekcje dwóch filmowych hitów, na które najchętniej zamawiano bilety podczas internetowej rejestracji. „Była sobie dziewczyna” Lone Scherfig, to utrzymana w duchu lat sześćdziesiątych opowieść ze znakomitymi kreacjami aktorskimi. Carrey Mulligan za pierwszoplanową rolę w tym filmie otrzymała nagrodę BAFTA, a Alfred Molina, grający drugoplanową postać, był do niej nominowany. Drugi z filmów, to najnowszy thriller Romana Polańskiego, „Autor Widmo”. Jak zwykle w przypadku tego reżysera, niektórzy dopartują się w filmie wątków autobiograficznych, ale to przede wszystki solidnie zrealizowane kino gatunkowe. Taki film po prostu trzeba zobaczyć na dużym ekranie, gdyż tylko w takich warunkach jesteśmy w stanie oddać się w pełni filmowej immersji, temu, co powszechnie nazywamy magią kina.

Dobrą kryjówką przed upałami były nie tylko sale kinowe, ale i Galeria Szara. Tam odbył się wykład Bogusławy Sochańskiej, dotyczący twórczości plastycznej Hansa Christiana Andersena. Następnie autorskie spotkanie z uczestnikami festiwalu miał performer, Andrzej Mitan. Po projekcji, przybliżającej różne okresy jego twórczości, przedstawił on performance, w który zaangażował także zgromadzonych słuchaczy. Artysta wystąpił w charakterystycznych, kolorowych okularach, które kojarzyć się mogą z kolorową parą oczu, logiem tegorocznego festiwalu.
 

Mikołaj Góralik