POLECAMY
 
 
      

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński

Kręgi Sztuki - Kruhy umění

 

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

   

 

 

 

 

   

 

  

     prof. Wiesław Banyś

     Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

ORGANIZATORZY

 

     

          

       

    

 

 

PARTNERZY

  

Dofinansowano ze środków

Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 


 

 

 

 

 

 

        

                          

 

 

   

 

 

         

      

 

  

 

 

 

     

 

  

 

     

 

        

 

  

 

 

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

     

 

  

 

  

 

  

 

    

 

     

 

    

 

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 

Koncert Kawalerów Błotnych - SEN O PODLASIU

 12.07 | 18.30 | Teart CST, ul. Wyspiańskiego 2

 

SEN O PODLASIU

z cyklu „Partytury fotograficzne” (2012)

intuicyjny spektakl muzyczny

 Utwór dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu

Kolekcje priorytet Zamówienia kompozytorskie realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

 

 

Mariusz Wideryński

Fotografie

Andrej Chadanowicz

Wiersze

 

Grupa Kawalerowie Błotni w składzie:

 

Krzysztof Knittel

sampler, monochord midi

Jerzy Kornowicz

fortepian

Ryszard Latecki

trąbka, harmonium, pseudoinstrumenty

Mieczysław Litwiński

śpiew, harmonium, skrzypce, cytra smyczkowa, instrumenty dawne i etniczne

Tadeusz Sudnik

groobevoxy, efekty dźwiękowe

Tadeusz Wielecki

kontrabas

 

Andrzej Kijanowski

projekcja dźwięku

 

Muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym

razem odwracamy sytuację. Fotografie stanowią podstawę do tworzenia

utworu muzycznego. Są one zarówno tego utworu źródłem inspiracji,  jak i swoistą partyturą. Taka jest idea od lat realizowanego przez Ryszarda Lateckiego przedsięwzięcia pod nazwą „Partytury fotograficzne”. 

 

Cykl fotografii dzisiaj Państwu prezentowanych pomyślany został przez ich autora – Mariusza Wideryńskiego jako składnik całości z założenia umuzycznionej. Wziął się z osobistych fascynacji fotografa Podlasiem – regionem szczególnie mu bliskim. Autor zdjęć mówi, „ że trudno być obojętnym na niebanalną urodę tej krainy,  krajobrazy, puszczańskie lasy, bezkresne łąki i mokradła. Jej odwieczne przyjazne wielokulturowe tradycje, duchowość oraz niespotykaną serdeczność i życzliwość mieszkańców. Ważna jest też okoliczność, że są to w niemałym stopniu moje rodzinne strony. Po trosze z niespełnionych marzeń.”

 

Mariusz Wideryński i grupa improwizujących kompozytorów „Kawalerowie Błotni” ruszają dziś w  podróż ku przestrzeniom tęsknoty, powikłanej historii, pustki i ciszy w miejscu zaginionego życia, oraz życia tego trwania i odrodzenia. Towarzyszyć im będą wiersze białoruskiego poety Andreja Chadanowicza.

 

MARIUSZ WIDERYŃSKI (www.widerynski.com) fotograf, animator, wykładowca i teoretyk fotografii.

Z wykształcenia geolog, ale jego życiową pasją i zawodem jest fotografia.

Doktor Sztuki Filmowej doktorat na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, w którym w latach 20052011 pełnił funkcję

prezesa Związku.

Pomysłodawca oraz kurator ponad 90 wystaw fotografii w kraju i za granicą. Organizator plenerów oraz warsztatów fotograficznych o zasięgu międzynarodowym. Juror i recenzent fotografii w krajowych oraz

międzynarodowych konkursach i przeglądach portfolio reviews. Jest współautorem wraz z Ryszardem Lateckim nowatorskiego cyklu koncertów muzyki współczesnej „Partytury fotograficzne”, których celem jest poszukiwanie relacji pomiędzy obrazem i dźwiękiem, fotografią i muzyką. W swoim dorobku

ma m.in. blisko 30 autorskich wydawnictw albumowych.

 

W roku 2009 roku odbyły się dwie odsłony Partytur Fotograficznych. Pierwszą z nich Obrazki z Wystawy (na 170-lecie fotografii) wykonała w Warszawie i w Kaliningradzie grupa Kawalerowie Błotni. Partyturami była archiwalna polska fotografia. Drugi koncert Rysy, dedykowany Mieczysławowi Karłowiczowi, wykonał kompozytor i pianista Szabolcs Esztenyi z Bartkiem Pałygą i Ryszardem Lateckim. Partyturami były fotografie tatrzańskie.

W przygotowaniu jest album wraz z płytą, będący zapisem tego wydarzenia.

W 2010 roku odbyły się koncerty Malowane światłem i dźwiękiem (grupa Jakuba Słomkowskiego), Pejzaż mazowiecki (zespół Laterna) oraz koncert listopadowy Kamienie Niepamięci (Jerzy Kornowicz solo na fortepianie).

W roku 2011 oraz 2013 Kamienie Niepamięci zostały wykonane w Białymstoku i w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przez duet fortepianowy Szabolcs Esztenyi Jerzy Kornowicz. Planowany jest koncert w Muzeum Ikon w Supraślu do cyklu fotografii poświęconych prawosławiu pt. Monaster.