Polecamy część filmową Kręgów Sztuki:
 
 
      

 

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

 


Biuro Rady Europy w Warszawie


    

 

Rektor

Uniwersytetu Śląskiego

 

Burmistrz

Miasta Cieszyn

 

Burmistrz

Miasta Ustroń

 



 ORGANIZATORZY

 

Miasto Cieszyn Fundacja Kręgi Sztuki

 

Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach

 

Galeria Miejska – Trinec  

 

Miasto Ustroń
OFF Piotrkowska Galeria SchodyCente Tkalnia Obrazu
 

 

MGaleria Plakatu BUW Galeria Schody

 

 

 

 

PARTNERZY

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

  

 

 

 

Muzeum Historii IS PANKatowic

  

 

Zamek  Cieszyn

Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie

   

 

Galeria Muflon

 

 

 

   IS PAN

 

Grupa Smacznego Studio Badi Badi Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF)

 

Uniwersytet Śląski w Katowicach ASP w Katowicach

 

Państwowa SzkołaWydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie Muzyczna w Cieszynie

  

 

: Ambasada Danii w RP Instytut Duński Duńska Kinematografia

 

 

8 pokoi Liburnia Hotel  

 

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa Cieszynianka OCKiR

 

 

 

Etno Chata Swieto Herbaty Logo Fundacji LAJA
Jak u mamy
U Czecha

 

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

Gazeta Wyborcza    

 

 

   Głos Ziemi Cieszyńskiej     Wirtualna Polska

 

 

 

PR 2 Polskiego Radia    

   

TVP Katowice Regionalna TV

 


  Portal haloCieszyn.pl


WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 

 

 

Wolność na B1

Ustroń | 19.06.15 – 06.07.15 | Galeria Muflon…, Sanatoryjna 32 |

wernisaż godz.17.00

 

Katowice | 10-28.08.15 | Muzeum Historii Miasta Katowice Dział Grafiki, ul. Kościuszki 47 |

Wernisaż godz. 16.00

 

Sztuka - jest to ten wynalazek ludzkości, który najlepiej usprawiedliwia nasze bytowanie – podobnie jak tai-chi, jest formą samoobrony przed złem, głupotą, wojną oraz tym wszystkim, co nas w świecie przeraża.

Trwa szósta edycja Festiwalu Europejskich Szkół Artystycznych i Twórczości „Kręgi Sztuki”. Pierwszym miejscem jego realizacji w 2010 roku było miasto Cieszyn. Sprzyjały temu jego wielokulturowość, wielowyznaniowość, tradycje związane z edukacją, a także usytuowanie – na dawnej granicy nad Olzą – między Polską i Czechami. Festiwal, zgodnie z prawami fizyki, jak kamień rzucony do wody, zatacza coraz szersze kręgi i jego jubileusz odbywał się już w trzech krajach i siedmiu miastach: na Węgrzech – w Budapeszcie, w Czechach –w Czeskim Cieszynie, Ostrawie, Trzyńcu i w Polsce – w Cieszynie, Katowicach i Krakowie. W tym roku rozszerzamy działalność o inne miasta i kraje. Idea wystawy „Wolność na B1”, powstała podczas prac nad piąta, jubileuszową edycją Festiwalu „Kręgi Sztuki”. Temat „Wolność na B1”, wyłonił się podczas gorącej dyskusji, pomiędzy kuratorami wystawy - reżyserem, inicjatorem i dyrektorem Festiwalu „Kręgi Sztuki” Wojciechem Majewskim, a dr hab. Sebastianem Kubicą, uznanym plakacistą młodego pokolenia, odnoszącym znaczące sukcesy na niwie międzynarodowej. Gdy pojawiła się możliwość wystawy w mieście takim jak Budapeszt, wiadomo było, że temat ten został natychmiast zatwierdzony. Wojciech Majewski – filmowiec, zaproponował tytuł wystawy, aby podobnie jak kadr filmowy, wyznaczający filozofię widzenia świata, w tym przypadku obszarem do rozważań stał się format B1, czyli 100 mm x 70 mm. Sposób i technikę pokazania pojęcia wolności pozostawiano artystom i ich wyobraźni, a jedynym ich stał się ograniczeniem format. Kuratorzy wystawy skierowali zaproszenie do udziału w wystawie do artystów, będących też pedagogami uczelni artystycznych z Węgier, Czech, Polski i Słowacji. Twórcy mieli możliwość zaprosić do współpracy, także swoich studentów. Odpowiedziami na nasze zaproszenie są prace, jakie Państwo, mogą obejrzeć. Eksponowane były one w dniach 2 lipca - 30 sierpnia roku 2015, w Instytucie Polskim w Budapeszcie. Dziękując serdecznie za inwencję i twórczy trud, artystom, tym dojrzałym i tym wchodzącym w swoje życie artystyczne, obiecujemy, że będziemy się starać nie zaprzepaścić ich dorobku i nie zapominać również o myśli mistrza zen - Roshi Kodo Sawakiego:

Wszyscy w tym świecie próbują uczynić się ważnymi poprzez swoje relacje i stan posiadania. Przypomina to próbę nadania smaku potrawie za pomocą talerza, na którym leży. W ten sposób ludzki świat stracił sam siebie z oczu.

Wojciech Majewski Reżyser, inicjator i dyrektor Festiwalu Kręgi Sztuki