POLECAMY

PATRONAT HONOROWY

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

        

 

              

 

    

 

 

 

        

 

  

 

                 

 

           

 


 

 

 

               

Ewa Klonowska - Mała Akademia Filmowa (13-18 lat)

 

Ewa Klonowska jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim o specjalności filmoznawstwo. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Opolskim.Edukacją filmową młodzieży zajmuje się od 1997 roku. Corocznie bierze udział w warsztatach i konferencjach filmoznawczych organizowanych przez Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi, Uniwersytet Gdański, Odra - Film Nowe Horyzonty. Jest zaangażowana w projekt PISF-u Filmoteka Szkolna - od momentu jego powstania uczestniczy w warsztatach teoretycznych i praktycznych. Współpracuje z CEO i prowadzi kursy internetowe dla nauczycieli zajmujących się edukacją filmową.

 

Ewa Klonowska pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku od 1997 roku jako instruktor kół filmowych według autorskich programów z dziedziny edukacji filmowej i medialnej.W ramach zajęć szkolnych prowadzi szkolny DKF. W pracach kół filmowych bierze udział młodzież z rybnickich szkół ponadgimnazjalnych. W trakcie cotygodniowych spotkań uczestnicy poznają historię i teorię filmu, poznają język filmu i jego gatunki. Zdobyte umiejętności wykorzystują na wielu polach. Biorą udział w licznych ogólnopolskich konkursach, m.in. w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Filmie; w ciągu minionych 4 lat zdobywali tytuł finalisty.

 

Warsztaty odbywają się - Uniwersytet Śląski, Wydział w Cieszynie, ul. Bielska 62 . 6 - 10 lipca, godz. 10.00 - 13.00. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku od 13 do 18 lat.

 

 

Program Małej Akademii Filmowej:


1. Film i jego twórcy. Kto robi film? Kino autorskie. Styl w filmie fabularnym.

2. Narodowe mity i symbole. Historia filmu polskiego. Główne nurty i szkoły.

3. Współczesne kino polskie- osiągnięcia, realia, perspektywy.

4. Filmowe światy wykreowane- rola obrazu filmowego.

5. Czy film dokumentalny jest wiernym zapisem rzeczywistości? Historia polskiego filmu dokumentalnego.