POLECAMY

PATRONAT HONOROWY

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

        

 

              

 

    

 

 

 

        

 

  

 

                 

 

           

 


 

 

 

               

  

Witold Krassowski - warsztaty fotograficzne

 
Warsztaty skierowane są do zaawansowanych amatorów, czyli osób, które potrafią fotografować i pragną rozszerzyć swoje umiejętności o tworzenie narracji zdjęciowej. Program warsztatów poniżej.

 

Warunkiem uczestniczenia w zajęciach jest posiadanie własnego sprzętu fotograficznego klasy, co najmniej, wyższej amatorskiej (lustrzanka cyfrowa). Uczestnicy powinni przynieść ze sobą zestaw swoich zdjęć będących opracowaniem dowolnego tematu (nie mogą to być pojedyncze zdjęcia na różne tematy). 

 

Witold Krassowski, rocznik 1956, z wykształcenia romanista, z zamiłowania - fotograf i dokumentalista.

Przygodę z fotografią rozpoczął w 1981 roku. Pierwsze zdjęcia publikował w ówczesnej polskiej prasie katolickiej. W 1988 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie zgłosił się do londyńskiej redakcji magazynu „The Independent”. Colin Jacobson, ówczesny fotoedytor  magazynu o Krassowskim :" Zacząłem oglądać jego zdjęcia - wszystkie o Polsce. Każda fotografia, na którą patrzyłem, wciągała, była interesująca, odkrywcza, a całość pokazywała jego doskonałe “oko” i talent do uchwycenia niemożliwego”.

The Independent Magazine opublikował ponad 30 reportaży Krassowskiego, podobnie jak  wiele innych tytułów prasy światowej, m.in. Stern, Der Spiegel, The New York Times, Time, Marie Claire, National Geographic. Krassowski dwukrotnie zdobył nagrodę w konkursie World Press Photo, jest także laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach fotografii polskiej. Był jurorem World Press Photo oraz Mistrzem w programach edukacyjnych WPP. Obecnie pracuje jako wykładowca ASP, jednocześnie cały czas aktywnie realizuje własne projekty fotograficzne. Jego album
"Powidoki z Polski" zdobył nagrodę za najlepszą publikację fotografii 2009, w kategorii album.

Wystawę zdjęć  z tej publikacji można obejrzeć w foyer hali sportowo – widowiskowej, w tej samej, w której wyświetlane są filmy w ramach festiwalu Wakacyjne Kadry.

 

Program warsztatów:

 

Dzień 1
Integracja, określenie istoty reportażu, kryteriów wyboru tematu, dróg dotarcia do tematu, sposobu pracy nad nim.
Dzień 2
Wyjście w teren, praca tamże. Wieczorem - spotkanie i przegląd wyników dnia. Dyskusja
Dzień 3
Taki jak dzień 2
Dzień 4
Edycja reportażu. Kwestie związane z układem i funkcjami zdjęć, przykłady. Próby edycji proponowane przez uczestników.
Dzień 5
Edycja reportaży poszczególnych uczestników. Komentarz. Zakończenie.