POLECAMY

PATRONAT HONOROWY

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

        

 

              

 

    

 

 

 

        

 

  

 

                 

 

           

 


 

 

 

               

Katarzyna Drogosz i Marek Pilch - muzyka dawna

Katarzyna Drogosz

Absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu, Conservatorium van Amsterdam w klasie pianoforte oraz Musikhochschule Freiburg w klasie historycznych instrumentów klawiszowych. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie na prestiżowym międzynarodowym konkursie „Musica Antiqua” w Brugii, w kategorii pianoforte solo. Koncertuje w Polsce i za granicą, współpracuje z uznanymi instrumentalistami i wokalistami. Uczestniczyła między innymi w Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie („Fringe”), Festiwalu Bachowskim w Świdnicy oraz w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej w Wieliczce. Uczyła gry na pianoforte w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie oraz Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim. Prowadziła warsztaty interpretacji połączone z wykładami i koncertami na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

 

Marek Pilch.

Urodzony w Cieszynie. W 1989 roku ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Krakowie, w klasie organów Mieczysława Tuleji. W roku 1989 zdobył wyróżnienie na ogólnopolskich przesłuchaniach organowych w Inowrocławiu.

W latach 1989-94 - Studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie organów prof. J.Gembalskiego. Od 1993 do 1998 równolegle w klasie klawesynu prof.  M.Toporowskiego, następnie kontynuował naukę (studia podyplomowe) w Hochschule fur Musik w Trossingen (Niemcy) w klasie organów prof. Ch.Bosserta oraz klawesynu prof. H. Kirwald. Uzyskał wyróżnienie na  Międzynarodowym Konkursie Organowym w Gdańsku w 1992 r. W 1997 r. był finalistą na Międzynarodowym Konkursie Klawesynowym (NDR) w Hamburgu.W latach 1998 - 2000 prowadził kursy interpretacji muzyki klawesynowej oraz realizacji basso continuo podczas Bohemia Festival w Kostelcu, w Republice Czeskiej. Angażował się w działalność muzyczną Kościoła Ewangelickiego w Polsce. Współpracował z Ewangelickim Chórem Kościelnym z Wisły, z którym koncertował i nagrywał - m.in kolędy autorstwa Stanisława Hadyny. Był współredaktorem „Śpiewnika Ewangelickiego" (wyd. Augustana, 2002 r.) oraz współautorem „Choralnika" (Augustana, 2005).

W latach 2000-2005 był organistą kościoła św. Krzysztofa we Wrocławiu. W  roku 2002 założył we Wrocławiu Ewangelicki Instytut Muzyki Sakralnej. Obecnie prowadzi działalność pedagogiczną i koncertową jako organista, klawesynista i kameralista. Współpracuje z zespołami muzyki dawnej w Polsce, Republice Czeskiej i w Niemczech. Prowadzi własny zespół kameralny oraz współpracuje z chórem „Cantus Polonicus”. Współpracuje również z polsko-niemieckim Stowarzyszeniem na Rzecz Badań i Utrzymania Śląskich Organów oraz  z Internationale Heinrich Schuetz Gesellschaft. Od 2003 roku pracuje również jako asystent w klasie klawesynu prof. Marka Toporowskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach.

 

W programie koncertu utwory na dwa instrumenty klawiszowe: J.S. Bacha, F.Lessela, F.Mendelssohn, J.L. Dusska.