POLECAMY

PATRONAT HONOROWY

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

        

 

              

 

    

 

 

 

        

 

  

 

                 

 

           

 


 

 

 

               

Prof. Andrzej Jasiński


„Wszyscy, którym muzyka jest bliska, niezależnie od tego czy uprawiamy ją zawodowo, amatorsko, czy jesteśmy jej miłośnikami – melomanami, stanowimy wielką, rozumiejącą się bez słów rodzinę. Oby ta rodzina w społeczeństwie była coraz liczniejsza i oby nasz kraj stawał się przez to coraz lepszy” – tymi słowami prof. Andrzej Jasiński kończył swój wykład podczas wręczenia mu doktoratu honoris causa Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w grudniu 2006 roku.

Był trzecim muzykiem, po Henryku Mikołaju Góreckim i Krystianie Zimermanie, obdarzonym przez tę śląską uczelnię honorowym doktoratem. Wybitny pianista, a zarazem jeden z największych, charyzmatycznych pedagogów naszych czasów. Popularyzator muzyki prowadzący do wartości, które czynią życie człowieka piękniejszym i bogatszym.


Urodzony 23 października 1936 roku w Częstochowie od najmłodszych lat żył w atmosferze umiłowania sztuki muzycznej. Początki nauki gry na fortepianie dawał mu ojciec, organista. Nie miał 14 lat, gdy z orkiestrą symfoniczną wykonał Koncert fortepianowy g-moll Feliksa Mendelssoha-Bartholdy’ego. Został najmłodszym studentem katowickiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w klasie prof. Władysławy Markiewiczówny.


W 1956 roku Andrzej Jasiński zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Mozartowskim. W Międzynarodowym Konkursie im. George’a Enescu w Bukareszcie (1958) wziął udział mimo kontuzji palca. Nie dotarł do finału, ale to tam zauważył go Carlo Zecchi, pod batutą którego 3 lata później dał swój pierwszy (nie studencki i nie konkursowy) zagraniczny koncert - w Turynie, wykonując orkiestrą RAI pod dyrekcją Carla Zecchiego Koncert fortepianowy d-moll W. A. Mozarta; koncert ten transmitowany był wówczas przez włoskie radio. W 1959 roku dyplomem z wyróżnieniem ukończył studia, a w następnym roku triumfował w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie, którego następstwem było stypendium u Magdy Tagliaferro w Paryżu. Potem występował wielokrotnie w krajach Europy (Czechosłowacja, Niemcy, kraje b. ZSRR, w tym w republikach azjatyckich – Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgizji oraz we Francji,) w Ameryce Południowej i Japonii. Nagrywał dla radia i telewizji w kraju i za granicą,

Obok pięknie rozwijającej się działalności koncertowej coraz większą rolę w życiu Andrzeja Jasińskiego zaczęło odgrywać nauczanie. Z czasem stało się ono jego wielkim powołaniem i prawdziwą pasją, której podporządkował nawet swoją karierę solisty i kameralisty. Przez ponad czterdzieści lat pracy z utalentowaną polską młodzieżą profesor Andrzej Jasiński wykształcił ponad czterdzieścioro absolwentów. Są wśród nich laureaci wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, wśród nich Krystian Zimerman i Krzysztof Jabłoński. Spod skrzydeł prof. Jasińskiego wyszli też tacy laureaci poważnych konkursów pianistycznych, jak: Jerzy Sterczyński, Joanna Domańska, Zbigniew Raubo, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Anna Górecka, Beata Bilińska, Hubert Salwarowski, Piotr Banasik i inni.


Pedagogiczną pasją, doświadczeniem i umiejętnościami profesor Jasiński dzieli się także z innymi pedagogami, prowadząc wykłady w polskich i zagranicznych uczelniach oraz rozliczne lekcje otwarte, kursy mistrzowskie i kursy dla nauczycieli gry na fortepianie.  Jest zapraszany do wszystkich liczących się ośrodków muzycznych naszego globu. Do najbardziej znanych, należą: Letnia Akademia Mozarteum w Salzburgu, czy Akademia Pianistyczna "Incontri col Maestro" w Imoli we Włoszech w jednej z czołowych uczelni pianistycznych na świecie. Bywa też wykładowcą w Ecole Normale de Music Alfred Cortot w Paryżu. Wszędzie gdzie się pojawia, pozostawia rzesze usatysfakcjonowanych i wdzięcznych słuchaczy. Zajęcia z młodzieżą prowadzi w języku polskim, angielskim, włoskim, francuskim bądź hiszpańskim, a gdy potrzeba – także po niemiecku i rosyjsku.
Doświadczenia i kontakty zdobywane za granicą profesor Jasiński wykorzystuje w pracy pedagogicznej w kraju oraz w pracy jurora najbardziej prestiżowych konkursów, na które jest zapraszany. Są to m. in. konkursy Van Cliburna w Forth Worth (USA), Busoniego w Bolzano (Włochy), Margerite Long-Jacquesa Thibaut w Paryżu, Czajkowskiego w Moskwie, Królowej Elżbiety w Brukseli, konkursy pianistyczne w Japonii, Pekinie i inne.


Od 1975 roku Profesor Andrzej Jasiński stale zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w 2000 i 2005 roku był przewodniczącym tego gremium; tak jest również podczas tegorocznego -  XVI konkursu. Również wielokrotnie był zapraszany do jury tak poważnych konkursów jak im.: Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Marguerite Long i Jacquesa Thibaud w Paryżu, Feruccia Busoniego w Bolzano, Artura Rubinsteina w Tel-Awiwie. Swym autorytetem służy jako juror w Konkursie Pianistycznym w Dublinie, Konkursie Van Cliburna w Fort Worth w Teksasie, Konkursie w Casablance w Maroku (jako przewodniczący), w konkursach w Tokio, Hammamatsu, w Pekinie, w Tajpei na Tajwanie, w Pretorii w RPA, czy w Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Wśród wyróżnień, którymi został uhonorowany jest Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz złoty medal Zasłużony dla Kultury „Gloria Artis”. Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie wyróżniło go swoją nagrodą „Ślązaka Roku”.
Wszędzie, gdzie jest zapraszany, profesor Andrzej Jasiński, z właściwą sobie swadą objaśnia i ilustruje tajniki form muzycznych, stwarza, przy tym, klimat najwyższego profesjonalizmu i atmosferę, która wyzwala chęci nieustannego doskonalenia się. Zapraszamy na spotkanie z tym wybitnym muzykiem i wyjątkowym człowiekiem.

Program:

W.A. Mozart – Sonata C-Dur KV 330
Allegro moderato
Andante cantabile
 Allegretto moderato

L.v. Beethoven
– Sonata C-Dur op. 53 (Waldsteinowska)
Allegro con brio
Introduzione – Adagio molto
Rondo – Allegretto moderato

F. Chopin
– Polonez cis-moll op. 26
Nokturn c-moll op. 48
Etiuda As-dur op. 25 nr 1
Mazurki op. 24
g-moll
C-dur
As-dur
b-moll
Polonez As-dur op. 53