POLECAMY
 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

 

 

 

 

        

 

             

 

         

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministra Kultury

 

 

 

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej

   

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

        

 

 

   

 

     

 

      

 

      

 

   

 


 

 

 

  

  

 

     

 

      

 

  

  

 

      

 

 

 

 

Dr Ewa Tomaszewska - warsztaty teatralne

 

Otwarte warsztaty teatralne 5 – 9 lipca

Warsztat 1: godz. 10.00 – 12.00. Warsztat 2: godz. 12.00 – 14.00.

Zajęcia są adresowane do wszystkich zainteresowanych językiem teatralnym i sposobem kreacji artystycznej rzeczywistości teatralnej – do dzieci i do osób starszych.
Na warsztaty  można przychodzić bez wcześniejszych zapisów. Można uczestniczyć w obu grupach warsztatowych lub tylko w jednej. Jedyne wymagania: strój nie krępujący ruchu oraz obuwie na zmianę ( na miękkiej podeszwie).
Miejsce zajęć: UŚ w Cieszynie - sala gimnastyczna nr 116 (budynek hali sportowej).

Otwarte warsztaty teatralne prowadzą studenci specjalności Animacja Społeczno-Kulturalna (ASK), która istnieje w ramach studiów pedagogicznych na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Opiekunką merytoryczną jest dr Ewa Tomaszewska – reżyser teatralny i nauczyciel akademicki.

Warsztaty w godz. 10.00 – 11.30

Pokaz improwizacji ruchowej.
Adam Michniewicz - student II roku ASK, absolwent Liceum Dziennikarskiego, członek grupy teatralnej w Tychach.


W programie:


5 lipca: Oswojenie się z przestrzenią i własnym ciałem, by poznać jego możliwości. Ruch i dynamika na scenie.
6 lipca: Oswojenie się z otoczeniem i przełamywanie obaw w kontakcie z drugim aktorem. Ćwiczenia mające na celu napełnić uczestników wiarą w siebie i przełamać bariery. Poza tym kontynuacja tematu „ruch i dynamika na scenie”.
7 lipca: Współpraca - ćwiczenia uczące umiejętności porozumiewania się z partnerem oraz uczące zaufania do drugiej osoby.
8 lipca: Dźwięk na scenie - czyli łączenie wcześniej poznawanych technik z ćwiczeniami głosowymi. Spontaniczne wyrażanie siebie i przybliżenie pojęcia improwizacji. Praca indywidualna i praca w grupie.
9 lipca: Ostatnie przygotowania i występ uczestników przed publicznością.

Warsztaty w godz. 12.00 – 14.00 prowadzą studentki IV roku ASK.

Ćwiczenia z pogranicza teatru i psychologii.
5 lipca - Justyna Włoszek - opiera się na praktyce nabytej w Studium Terapii przez Sztukę przy Teatrze Ludowym w Krakowie.
6 lipca - Idalia Skalska – uczy komunikacji poprzez ruch i mowę ciała.
W programie:
- rozciąganie ciała/ćwiczenia akrobatyczne;
- pisanie „całym ciałem”;
- ruch pantomimiczny;
-uruchomienie wyobraźni.
7 lipca - Ewa Palenta - „Każdy z nas ma sobowtóra” - prowadzi ćwiczenia kształtujące wyraziste komunikowanie pozawerbalne oraz ułatwiające budowanie współpracującej ze sobą grupy, w tym wybór lidera. Tematyka aktualna w każdym przedziale wiekowym.
W programie:
- lustra;
- sobowtóry;
- lider w grupie.
8 lipca - Ewelina Borowa – opiera zajęcia na muzyce i tańcu.
9 lipca - Aneta Kopic – słowo a ruch – elementarne ćwiczenia z zakresu dykcji, impostacji i emisji, zabawa interpretacyjna na bazie wybranych fragmentów utworów literackich.

W ramach studiów pedagogicznych na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego istnieje specjalność Animacja Społeczno-Kulturalna (ASK). Współczesne kierunki rozwoju społeczeństw ukazują rosnącą rolę pobudzania, programowania i organizowania aktywności ludzi związanej z kulturą - w sferze dziedzictwa i twórczego uczestniczenia. Studenci ASK stają więc wobec trudnych wyzwań współczesnego świata związanych z ożywianiem zastałych społeczności ludzkich, mobilizowaniem ich do twórczych działań, inspirowaniem do aktywności własnej.
Tok studiów opiera się na rozważaniach teoretycznych i praktycznych działaniach - w ramach zajęć i poza bezpieczną przestrzenią uczelni. Studenci ASK prowadzą warsztaty i organizują imprezy wychodzące do ludzi z Cieszyna i innych społeczności. W styczniu br. prowadzili warsztaty teatralne z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadpodstawowych w Kartuzach, na Kaszubach.