POLECAMY
 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

 

 

 

 

        

 

             

 

         

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministra Kultury

 

 

 

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej

   

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

        

 

 

   

 

     

 

      

 

      

 

   

 


 

 

 

  

  

 

     

 

      

 

  

  

 

      

 

 

 

 

Realizacja rzeźby „Uśpieni” - Tomasz Koclęga and the Girls. Prace nad rzeźbą trwają przez cały czas festiwalu w pracowni rzeźby przy Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Prezentacja 17 lipca g. 17:17 w Parku Pokoju. Fot. Daria Konior

Realizacja rzeźby „Uśpieni” - Tomasz Koclęga and the Girls. Prace nad rzeźbą trwają przez cały czas festiwalu w pracowni rzeźby przy Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Prezentacja 17 lipca g. 17:17 w Parku Pokoju. Fot. Daria Konior
  

Drugi dzień festiwalu już za nami!


Po niedzielnym wykładzie inauguracyjnym Wojciecha Wawszczyka, specjalisty od animacji, w poniedziałek rozpoczęły się warsztaty filmu anonimowego z Mistrzem, które potrwają do środy. Już podczas wykładu współreżyser Jeża Jerzego wprowadził słuchaczy w tajniki filmowej kuchni, przedstawiając relację z pracy na planie. Podczas warsztatów będzie można dowiedzieć się jeszcze więcej. Zapraszamy wszystkich chętnych, nadal są wolne miejsca.
Chroniąc się przed upałem w kinie, drugiego dnia festiwalu, można było obejrzeć między innymi dwa nowe polskie filmy: Erratum i Made in Poland, oba będące osobistymi wypowiedziami twórców.
Po południu w Teatrze im. Adama Mickiewicza, odbyło się oficjalne otwarcie festiwalu. Wojciech Majewski, dyrektor festiwalu, zaznaczył, iż Kręgi Sztuki to połączenie tego, co było dawniej oraz sztuki tworzonej współcześnie. Wieczór uświetnił koncert „Tromba Festiva” Barocktrompeten Ensemble Berlin. Artyści z Niemiec, grający na kopiach oryginalnych instrumentów z epoki, pomiędzy kolejnymi utworami objaśniali specyfikę barokowej muzyki. Występ artystów z Berlina był wspaniałą okazją do zapoznania się z muzyką tworzoną pięć wieków temu. Kto nie dotarł na koncert inauguracyjny, ma jeszcze jedną szansę na zapoznanie się z czarującą muzyką barokową, Barocktrompeten Ensemble Berlin pojawi się na festiwalu jeszcze we wtorek.

In Memory of Astor Piazzolla.  Fot. Daria Konior


Tuż po muzycznej wycieczce w daleką przeszłość, mieliśmy okazję wysłuchać koncertu „In Memory of Astor Piazzolla” z okazji 90-tych urodzin kompozytora. Utwory artysty usłyszeliśmy w wykonaniu Beaty Szałwińskiej - fortepian, Izabeli Kopeć – mezzosopran oraz Gilberto Pereyry – bandoneon. Gorące argentyńskie rytmy rozpaliły publiczność, która długo oklaskiwała artystów. Oba koncerty zakończyły się bisami na wyraźną prośbę zachwyconej widowni.
Mikołaj Góralik