POLECAMY
 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

 

 

 

 

        

 

             

 

         

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministra Kultury

 

 

 

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej

   

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

        

 

 

   

 

     

 

      

 

      

 

   

 


 

 

 

  

  

 

     

 

      

 

  

  

 

      

 

 

 

 

koncert Mozart i jemu współcześni -  P. Matejova i K. Drogosz | Fot.: Daria Konior

koncert Mozart i jemu współcześni - P. Matejova i K. Drogosz | Fot.: Daria Konior
  

Relacja z czwartego dnia Festiwalu

13 lipca poranny seans przyniósł długo oczekiwane rozwiązanie zagadki. Filmem - niespodzianką okazała się projekcja obsypanego Oscarami:  Jak zostać królem z wyrazistą rolą Colina Firtha, jako jąkającego się króla Jerzego VI.
W Galerii Szarej, jak w poprzednich dniach, od godz. 10, co 60 min. chętni słuchali i oglądali wiele ciekawych wystąpień na różne tematy związane ze sztuką. Drugi wykład, pt.: „Antropologia i fotografia - o fotografiach Krzysztofa  Gierałtowskiego” (pierwszy -12.07.11., pt. „ Antropologia miasta - na przykładzie warszawskiej Pragi” ) dr. Zbigniewa Benedyktowicza – wykładowcy w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz SWPS, redaktora naczelnego kwartalnika „Konteksty”, kierownika Zakładu Antropologii Kultury, Filmu i Sztuki Audiowizualnej w PAN, był nie mniej interesujący, niż poprzedni. Także pierwsza część prelekcji dr. Wandy Kamińskiej z UKSW z Warszawy, pt.  „Wartości moralne w sztuce” wywołała refleksje na temat tego, jak odbieramy dzieła sztuki, czy kierujemy się tylko względami estetycznymi i wartościowe jest dla nas to, co się nam podoba, czy może staramy się dostrzec także wartości moralne? Wykład może okazać się pomocny przy okazji obcowania z nietypowymi dziełami  prezentowanymi podczas festiwalu, dlatego warto wybrać się na drugą jego część. Kolejne spotkanie w Galerii Szarej było przedstawieniem przez ETC, działającej w Polsce i w Europie środkowo – wschodniej, Grupy Fluxus. Wszystkim uczestnikom bardzo podobała prezentowana na zdjęciach oraz przeprowadzona, w zminimalizowanej formie podczas spotkania, Gra Uliczna.  

 

13.07 Ensamble Diderot | Fot.: Daria Konior


Podczas przeglądy filmowego Wakacyjnych Kadrów, takim nieoczywistym dziełem był obraz Nic osobistego Urszuli Antoniak, który został bardzo doceniony przez zebraną na nim publiczność, czego dowodem były brawa po projekcji. Historia niezwykłego związku dwojga osób, opowiedziana przy użyciu minimum środków filmowych, urzeka swą prostotą. Jest to film prezentowany obecnie podczas wielu przeglądów filmowych. Warto śledzić dokonania tej polskiej reżyserki działającej w Holandii.
Specyfiką festiwalu Kręgi Sztuki jest to, że oprócz głośnych tytułów, kinowych nowości, mają miejsce także wydarzenia kameralne. Wczesnym popołudniem w Bibliotece Miejskiej odbyło się spotkanie z Bolesławem Bieniaszem. Nie było to jednak typowe spotkanie autorskie, bowiem autor tomiku poezji o muzyce, Pogłos Melopei, dopiero na prośbę słuchaczy zaprezentował własną twórczość. Muzyk i pisarz opowiadał natomiast o fascynacji poezją, która wyrywa go z przyziemności, o inspiracjach oraz o innych twórcach. Myślę, że Bolesław Bieniasz wielu zebranych mógł zarazić swoim entuzjastycznym podejściem do sztuki.
Mikołaj Góralik, student Uniwersytetu Łódzkiego, Wydziału Filmoznawstwa i Wydziału Prawa.