POLECAMY
 
 
      

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński

Kręgi Sztuki - Kruhy umění

 

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

   

 

 

 

 

   

 

  

     prof. Wiesław Banyś

     Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

ORGANIZATORZY

 

     

          

       

    

 

 

PARTNERZY

  

Dofinansowano ze środków

Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 


 

 

 

 

 

 

        

                          

 

 

   

 

 

         

      

 

  

 

 

 

     

 

  

 

     

 

        

 

  

 

 

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

     

 

  

 

  

 

  

 

    

 

     

 

    

 

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIA Z TWÓRCAMI!

 

Zapraszamy na spotkanie z twórcami!  Grzegorzem Zaricznym (po pokazie jego filmów 13 lipca o godz. 15), Małgorzatą Pikus (film Kwietne Pączki 14.lipca po seansie o godz. 12) oraz Szymonem J. Wróblem (film Jego Oczami 14 lipca po seansie o godz. 13)! :)


 

Grzegorz Zariczny

 

Reżyser filmów fabularnych oraz dokumentalnych. Porzucił studia geograficzne, aby zająć się filmem. Studiował m.in. w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jako dokumentalista portretuje przede wszystkim to, co jest mu bliskie, zyskując zaufanie bohaterów swoich filmów, stara się ich nie oceniać. Oszczędne pod względem formalnym dokumenty – pozbawione muzyki i komentarza pozakadrowego, posiadają silny autorski rys, zyskując uznanie na festiwalach całego świata. Za „Marysiną polanę”, opowieść o mężczyznach, żyjących przez sześć miesięcy w odosobnieniu i prowadzących szczere rozmowy, których przewodnim tematem są kobiety, otrzymał w tym roku nominację do Talentów Trójki. Krótkometrażowy „Gwizdek” opisujący codzienne życie Marcina, sędziego piłkarskiego ligowej B-klasy, zdobył szereg nagród na festiwalach w Londynie, Madrycie, czy Wilnie, w tym tę najważniejszą – Grand Prix Sundance Film Festival, najważniejszego przeglądu kina niezależnego na świecie. Z kolei „Nasza zima zła” jest umiejętnym połączeniem fabuły oraz dokumentu. Obecnie przygotowuje się do pełnometrażowego debiutu.

Więcej na:

http://wakacyjnekadry.pl/?nasza-zima-zla,535

http://wakacyjnekadry.pl/?marysina-polana,534

http://wakacyjnekadry.pl/?gwizdek,536

 

Małgorzata Pikus - aktorka

Aktorka teatralna oraz filmowa, absolwentka Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie. Urodzona w Chrzanowie, od lat mieszkająca w Czeskim Cieszynie, związana ze Sceną Polską tamtejszego teatru. Dobrze znana cieszyńskiej publiczności, zagrała w dziesiątkach spektakli, do jej ulubionych kreacji należy rola Edith Piaf ze sztuki „Edith i Marlene” Ewy Pataki w reżyserii Jana Fila. Rolą Kamili w filmie „Kwietne pączki” Zdenka Jiráskiego debiutowała na dużym ekranie od razu zyskując uznanie widowni i nominację do prestiżowej nagrody Czeskie Lwy w kategorii najlepsza rola kobieca.

 

Podczas spotkania z artystką w ramach Festiwalu Kręgi Sztuki porozmawiamy m.in. o trudnościach grania w obcym języku, różnicach w pracy na planie filmowym i deskach teatru oraz o wszystkim, czego będą się chcieli dowiedzieć nasi widzowie.

Więcej na: http://wakacyjnekadry.pl/?kwietne-paczki-poupata,583

http://kregisztuki.com/?spotkanie-z-malgorzata-pikus-(film-kwietne-paczki-14.lipca-po-seansie-o-godz.-12),672

 

Szymon Wróbel – reżyser i scenarzysta

Szymon J. Wróbel w dokumencie "Jego oczami" spogląda na postać księdza profesora właśnie z takiej ludzkiej, rodzinnej, przyjacielskiej perspektywy. Zamiast dyskusji na temat myśli Tischnera, kontrowersji wokół niektórych jego wypowiedzi, encyklopedycznych faktów i zimnych cytatów, z ekranu dobiegają anegdoty o jego dzieciństwie, młodości, studiach, spotkaniach z ludźmi - z dzieciakami z mszy dla najmłodszych, ze studentami, z tymi, którzy z całej Polski przyjeżdżali na jego msze pod Turbaczem. Sam, będąc jeszcze studentem, w roztargnieniu, zapomniał kiedyś słów "Ojcze nasz", a kiedy indziej pełnił rolę przyzwoitki młodszego o piętnaście lat brata Kazimierza. To on u Wróbla jest głównym gawędziarzem i przewodnikiem po świecie, który ukształtował księdza Tischnera, on też dzierży jego kaganek, kontynuuje jego pracę. Robi to, szerząc jego przesłanie wśród nowych pokoleń, opiekując się szkołami i stowarzyszeniami, których ksiądz profesor został patronem, wspominając go. 

Więcej na: http://wakacyjnekadry.pl/?jego-oczami,506

http://kregisztuki.com/?spotkanie-z-szymonem-j.-wroblem-(film-jego-oczami-14-lipca-po-seansie-o-godz.-13),673