Polecamy część filmową Kręgów Sztuki:
 
 
      

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego


 

 

 

 

 

 



 ORGANIZATORZY

 

Miasto Cieszyn  

Fundacja Kręgi Sztuki


 


 

PARTNERZY

  

Dofinansowano ze środków Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  

 

 

 


  

 

           

 

 

 

ASP w Katowicach

Zamek  Cieszyn

 

 

           Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie

 

   IS PAN

  

 

  Galeria Miejska – Trinec  

 Galeria Miejska – Trinec

   

 

 

  Grupa Smacznego

 

: Ambasada Danii w RP Instytut Duński Duńska Kinematografia

 

 : Ambasada Danii w RP

 

8 pokoi Liburnia Hotel

 

 

Jak u mamy Neleśnikarnia Pepperoni

 

 

 

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

TVP Katowice    Gazeta Wyborcza  

  

TVP Katowice      

  

PR 2 Polskiego Radia    

   

      Regionalna TV

Głos Ziemi Cieszyńskiej  
 
 

 

Portal haloCieszyn.pl  
 

  


WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 
 

  

 
 

  

 

 

 

 

„Egzaminy” – intymny portret artysty

„Egzaminy” to kameralny dramat na dwóch aktorów, inspirowany biografią Krzysztofa Kieślowskiego, najwybitniejszego polskiego reżysera wszech czasów, który karierę zrobił międzynarodową. Tekst odnosi się do twórczości wielkiego reżysera, wykorzystuje cytaty z jego nagradzanych filmów, jak i wywiadów, których udzielił. Sztuka to intymny portret człowieka, który zderza się z problemami, własnymi ograniczeniami, wątpliwościami i odnajduje w sobie siły, których się nie spodziewał. Kluczowe w dramacie są odwołania do uniwersalnych doświadczeń bliskich każdemu z nas. Reżyser i dramaturg Julian Potrzebny nie ukrywa, że to dzięki Krzysztofowi Kieślowskiemu zdawał do Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego tekst jest rodzajem hołdu oddanego temu wielkiemu artyście.

„Egzaminy” pokazują Kieślowskiego trzykrotnie próbującego dostać się do łódzkiej Filmówki. Za każdym razem egzaminatorem okazuje się dojrzały Kieślowski. Kolejno młody Kieślowski ekscytuje się swoimi sukcesami, a dojrzały je podważa. Ostatecznie, dojrzały Kieślowski decyduje się zakończyć karierę reżysera, zaś młody Kieślowski próbuje skłonić go do jej kontynuowania.

Dramat pokazuje młodego człowieka szukającego swojego miejsca w świecie oraz dojrzałego artystę, który od tego świata szuka odpoczynku. Kluczowe tematy to związek z rodzicami, motywacje do bycia reżyserem filmowym i satysfakcja z tej roli oraz jej definiowanie. Dzięki fabule, doświadczenia i postawy młodego i dojrzałego twórcy wyraziście ścierają się ze sobą. Poznajemy ich odmienne opinie na temat sztuki, sławy, roli reżysera i artysty, miłości, metafizyki i religii.

Sztukę podpisał Julian Potrzebny (ur.1982), scenarzysta, reżyser, absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej Szkoły Filmowej, uczestnik Laboratorium Scenariuszowego SFP, laureat stypendiów scenariuszowych PISF i wieloletni współpracownik Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Uwagę środowiska zwróciła na niego praca jako drugi reżyser wystawianej w Teatrze Telewizji „Walizki”, która zdobyła Grad Prix festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2015”.

 

Twórcy:

Autor i reżyser: Julian Potrzebny (1982),

 

„Stary” i „Młody” Kieślowski:

Jakub Lasota (1975),

Filip Gurłacz (1990),