POLECAMY
 
 
      

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński

Kręgi Sztuki - Kruhy umění

 

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

   

 

 

 

 

   

 

  

     prof. Wiesław Banyś

     Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

ORGANIZATORZY

 

     

          

       

    

 

 

PARTNERZY

  

Dofinansowano ze środków

Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 


 

 

 

 

 

 

        

                          

 

 

   

 

 

         

      

 

  

 

 

 

     

 

  

 

     

 

        

 

  

 

 

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

     

 

  

 

  

 

  

 

    

 

     

 

    

 

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 

Etiudy studenckie / Kino niezależne

 

Wszystkie przewidziane w repertuarze filmy studenckie i kina niezależnego oraz fotografie cieszyńskich maszkaronów pokażemy 13 lipca o godz. 16 na UŚ.

10.07 | g. 20.15 | Cieszyn, Rynek - filmy absolwentów z 2012r. Wydziału Sztuki Uniwersytetu w Ostrawie: 

Filip Tichy - Carousel, 

Barbora Kristowa - Muchotravky, 

Eva Gargasova - Druhy Zivot, 

Silvia Sivenova - Pravda o Mayskom Kalendari, 

Denisa Faltynkova - Pod Vodu, 

Martina Nemcova - Za Platnem

 

10.07 | g. 20.40 | Cieszyn, Rynek - Ziegenort - film animowany 19', debiut Tomasza Popakula, produced by Krakow-based studio NoLabel. 

Film, który przed paroma miesiącami odniósł międzynarodowy sukces. Zaraz po światowej premierze w Rotterdamie, zdobył Grand Prix w Oberhausen. Następnie zadebiutował w USA na Brooklyn Film Festival, a przed paroma tygodniami we Francji w Annency, na najbardziej prestiżowym Festiwalu filmów animowanych.

Więcej: dropbox.com
 

Opis filmu:


Chłopiec-ryba jest nastolatkiem, który stawia czoła problem dorastania. Te są szczególnie ciężkie, gdyż różni się od innych dzieci- jest w połowie chłopcem, w połowie rybą. Jego dramat odbywa się w otoczeniu pozornie idyllicznej rybackiej wioski, gdzie jego ojciec chce go przysposobić do zawodu rybaka.  Walka chłopca z piętnem inności odbywa  się w kilku wymiarach stosunków międzyludzkich. Ostatecznie wpływa też na jego własną ocenę samego siebie.  

Film jest animacją kreskówkową z elementami animacji 3D. Podstawowa, ekspresyjna paleta barw pokazuje kontrast między rzeczywistością statycznej, konserwatywnej wioski rybackiej  oraz dramatem dorastającego chłopca-ryby.  


Reżyser-  Tomasz Popakul.


Urodził się w 1986 roku w Trzebieżu. Swoje pierwsze filmy ( „Frustratu:Herzleid” oraz „Life 1.0”) zrealizował w szkole artystycznej w Szczecinie. W 2007 roku rozpoczął studia animacji w szkole filmowej w Łodzi. W 2011 roku, rozpoczął równolegle kierunek scenariopisarstwa w tej samej placówce. „Ziegenort” jest jego filmem dyplomowym.


2012- Ziegenort                                                                                                                                                         2009- Martwe Pole/ Dead Field                                                                                                                                2009- Rewolucja w Chronopolis: 64 złote kule I jedno klaśnięcie / Revolution in Chronopolis: 64 golden spheres and one clap 

2008- 1000 wiader wody/ 1000 buckets of water

2008- Auge                                                                                                                                                         

2007- Z wiaterem/ By the wind


Reżyser o filmie:


„“Ziegenort” to historia małej wioski rybackiej  żyjącej w alternatywnej rzeczywistości, gdzie nigdy nie było II Wojny Światowej. Wszystkie stworzenia w wiosce, zarówno ludzie, jak i zwierzęta, żyją zgodnie z prawem natury. Ojciec usiłuje przygotować swojego syna do zawodu rybaka. Chciałem stworzyć swoisty rodzaj mitu, który zawierałby to co jest wokół i blisko mnie, by odkryć na nowo znaczenie symboli, takich jak słońce, orzeł, ryba. Miałem zamiar stworzyć realistyczny portret strachu, który każdy przeżywa, gdy dorasta i zmieszać atmosferę słonecznych wakacji z okrucieństwem świata, piękna z koszmarami natury.”

 

 

11.07 | g. 20.15 | Cieszyn, Rynek  filmy studenta V roku - Kuby Wawrzaka i absolwenta z 2011 r. - Tomasza Wlaźlaka z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Studenci Wydziału Sztuki UMK w Toruniu pod opieką Witolda Chmielewskiego:

Kuba Wawrzak - V rok, dyplom u prof. Witolda Chmielewskiego. Zrobił 8 krótkich filmów wideo z własną muzyką. Pokaz ok. 40’. 

Tomasz Wlaźlak - przed dwoma laty ukończył studia w Zakładzie W. Chmielewskiego, teraz robi tam doktorat. Realizuje filmy animowane wideo. Do Cieszyna przygotował projekcję wideo na kamienicy.
Filmy wideo obydwu autorów można będzie zobaczyć na dużym ekranie wieczorem na Rynku.

 

11.07 | g. 20.40 | Cieszyn, Rynek - film dok.20' Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie, reż. Grzegorza Brzozowskiego.

Film zrobiony w ramach kursu dokumentalnego w Szkole A. Wajdy, więcej: http://todayinwarsaw.wordpress.com/