POLECAMY
 
 
      

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński

Kręgi Sztuki - Kruhy umění

 

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

   

 

 

 

 

   

 

  

     prof. Wiesław Banyś

     Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

ORGANIZATORZY

 

     

          

       

    

 

 

PARTNERZY

  

Dofinansowano ze środków

Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 


 

 

 

 

 

 

        

                          

 

 

   

 

 

         

      

 

  

 

 

 

     

 

  

 

     

 

        

 

  

 

 

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

     

 

  

 

  

 

  

 

    

 

     

 

    

 

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 

Koncert zespołu Janky

12.07 | godz. 20:00 | Cieszyn, Rynek

Jansky - hiszpański duet elektroniczny, który narodził się w Palma w 2011 roku, na skutek współpracy Jaume Reusa i Laii Malo.

 

Korzeniem jest elektroniczna kompozycja utworzona z organicznych i nieorganicznych dźwięków, takich jak gitara, ptaki, drzwi, wiatr, śmiech, fortepian czy perkusja. Są one podniesione i zmieniane dzięki elektronicznej manipulacji. Pniem są słowa. Bardzo współcześnie przerobiony flet i niezwykły głos unoszą się jak gałęzie i liście.

Duet oferuje dozę jazzowej improwizacji na swoich występach, zarówno muzycznie, jak i wokalnie oraz korzysta z różnorodnych instrumentów ( zarówno akustycznych, jak i elektronicznych). Jest to zatem projekt, który możemy nazwać awangardą, którego celem jest zaprosić zarówno miłośników muzyki elektronicznej, jak i literatów na parkiet.

Jaume Reus ( Majorka, 1983) – muzyk i producent. Ukończył Konserwatorium Muzyki Nowoczesnej i Jazzowej w Aula. Założyciel zespołu Cranc Pelut, z którym wydał kilkanaście utworów (Histories per no dormir, 2011). Eksperymentuje z muzyką elektroniczną od lat. Poza tym jest flecistą w zespołach takich jak Oso Leone czy Kunfusion Flamenca.

Laia MaLo (Barcelona, 1984) – studiowała teorię muzyki oraz grę na fortepianie. Poetka, deklamatorka, tłumaczka. Jest autorką „l’abc de Laia Martinez i Lopez” (Documenta Balear, 2009) oraz „L’estiu del tonight, tonight” (El Gall Editor, 2011). Jej wiersze zostały przetłumaczone na pięć języków, a autorka jest zapraszana w celach deklamatorskich na festiwale w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy Chorwacji.

Dlaczego?

Pod koniec 2010 roku Laia otrzymała nagrodę poetycką Art Jove Balears i przedstawiła swoją książkę przy użyciu muzyki elektronicznej z Jaumem Reusem. Sprzyjająca publiczność i krytyka skłoniła ich do nagrania jeszcze trzech utworów i stanięcia w szranki w konkursie Sona9, najważniejszym konkursie muzyki elektronicznej w Katalonii, gdzie zostali półfinalistami i otrzymali szansę na nagranie większej ilości piosenek oraz zagranie pierwszego koncertu. W 2011 duet stał się znany w Katalonii oraz na Balearach, dzięki występom na festiwalach muzyki niezależnej oraz festiwalach poetyckich.

Na początku 2012, duet wydał własnym kosztem płytę z czterema utworami „Parasonic”, którą sprzedawali w ręcznie malowanych kopiach na koncertach. Przez cały rok byli w tournée na festiwalach i w klubach na Majorce, w Katalonii i Walencji. Sukcesy ich koncertów zwróciły uwagę niezależnych wytwórni płytowych i w listopadzie 2012 roku podpisali umowę z Primeros Pasitos, która zdecydowała się postawić na nich i wydać ich pierwszą płytę- „A big bang a la gibrella”, która jest do kupienia od stycznia 2013 w formie krążka oraz w formie elektronicznej na stronach takich, jak iTunes czy Spotify. Obie wersje zawierają siedem poetyckich utworów oraz wersja tradycyjna posiada ponadto grafiki Amadeo Orellany.  

Zapraszamy do posłuchania utworów zespołu: