POLECAMY
 
 
      

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński

Kręgi Sztuki - Kruhy umění

 

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

   

 

 

 

 

   

 

  

     prof. Wiesław Banyś

     Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

ORGANIZATORZY

 

     

          

       

    

 

 

PARTNERZY

  

Dofinansowano ze środków

Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 


 

 

 

 

 

 

        

                          

 

 

   

 

 

         

      

 

  

 

 

 

     

 

  

 

     

 

        

 

  

 

 

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

     

 

  

 

  

 

  

 

    

 

     

 

    

 

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 

SØREN KIERKEGAARD

SØREN KIERKEGAARD (5.05.1813 - 11.11.1855) - TEOLOG FILOZOF PISARZ

10.07. – 15.07. | Książnica Cieszyńska, ul. Mennicza 46

Twórczość Sørena Kierkegaarda jest jedną z najbardziej oryginalnych i fascynujących w czasach nowożytnych. Zarówno w filozofii jak i w politologii Kierkegaard podkreśla znaczenie oraz odpowiedzialność pojedynczego człowieka i dlatego często nazywany jest ojcem egzystencjalizmu. Jego dogłębne analizy fenomenu strachu i zwątpienia wybiegały poza współczesne mu czasy również jeśli chodzi o wiedzę psychologiczną. Kierkegaard żył, rozmyślał oraz umarł w Kopenhadze. Tam wydawał swoje książki, z których większość ukazała się pod pseudonimem i nie znalazłszy zbyt wielu nabywców, nie przyniosła autorowi szerokiego uznania. Jego labiryntowa twórczość, w skład której wchodzi również cały szereg rozbudowanych rozpraw wydanych pod własnym nazwiskiem, została nazwana literaturą w literaturze. Stanowi dzisiaj podstawę do intensywnych badań na całym świecie.

 Kierkegaard miał znaczenie dla twórczości Jean Paul Sartre’a, Simone de Beavoir i Alberta Camus ale inspirował także Martina Heideggera, Karla Jaspersa oraz Ludviga Wittgensteina. W teologii wpływ Kierkegaarda znaleźć można u Dietricha Bonhoeffera, Paula Tillicha, Karla Bartha i Rudolfa Bultmanna. W literaturze inspirację nim widać u Henrika Ibsena, Augusta Strindberga czy Franza Kafki.

Dzisiaj zasięg wpływu jego myśli jest globalny, a jego dzieła tłumaczone są na wszystkie języki świata." (cyt. z wstępu do wystawy o Sørenie Kierkegaardzie).

 Wystawa została przygotowana przez Centrum Naukowe Sørena Kierkegaarda w Kopenhadze oraz Duński Instytut Kultury z okazji 200-setnej rocznicy urodzin sławnego Duńczyka.



Zdjęcia z wystawy na Warszawskich Targach Książki, gdzie wystawa była pokazywana w maju 2013 r.