Polecamy część filmową Kręgów Sztuki:
 
 
      

 

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

 

 

Minister Spraw Zagranicznych

 

Biuro Rady Europy w Warszawie


 

 

   

 

 

 

 

 

                

Rektor

Uniwersytetu Śląskiego

Burmistrz

Miasta Cieszyn

 


 ORGANIZATORZY

 

               

                                 

 

  

 
 

 

               

 

                        

 

                      
 

 

PARTNERZY

 

Dofinansowano ze środków Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  

Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Forum polsko - czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014.

 

 

 

  

                    

 
         

 

 

      

 

   

 

  Państwowa Szkoła Muzyczna w Cieszynie 

 

      


       

 

                    

 

       

 

                

 

                   

 

        

 

           

              

            

 

 

 

 

 

                               

 

           

            

 

 

                   

 

                   

 

  

 

    

  

                       

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

     

 

 

 

        

 

 

 

  

 
  


WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 

Cztery filmowe kręgi w Krakowie i koncert

Po pokazach Cieszynie oraz Katowicach filmowa część WKS - 9. Wakacyjne Kadry w Kręgach Sztuki, przeniosła się do Krakowa, gdzie zaprezentowano dziewięć filmów z czterech różnych kinematografii.

 

 

Irańska śmierć w całunie

Najgłośniejszym tytułem był irański dokument „W całunie” w reżyserii Farida Haerinejada oraz Mohammada Rezy Kazemi. Film dotyka politycznie niewygodnego tematu śmierci poprzez ukamienowanie, która - choć oficjalnie zniesiona w 2004 roku (zamieniona na karę śmierci) - wciąż jest wykonywana w konserwatywnych środowiskach religijnych. Styl „W całunie”, filmu rozgrywającego się niemal wyłącznie w ciasnych wnętrzach budynków lub samochodów, determinowały problemy z cenzurą polityczną oraz brakiem zgody na realizację zdjęć filmowych, zaś Haerinejad stał się w Iranie persona non grata.

 

Chińskie przemiany

W cyklu nowego kina chińskiego widzowie mogli zobaczyć dwa różne tytuły, w podobny sposób próbujące uchwycić przemiany w Państwie Środka poprzez ukazanie ich na tle jednostkowych losów zwyczajnych protagonistów. W filmie „Łaźnia” taką metaforą jest tytułowe miejsce spotkań, gdzie stykają się osoby pochodzące z różnych warstw społecznych, zaś w „Jaśminowych kobietach” trzy pokolenia kobiet łączą ze sobą przełomowe momenty historii Chin, takie jak atak Japonii z 1937 roku, czy dojście Mao Zedonga do władzy.

 

Uniwersalni Duńczycy

Seanse filmów duńskich adresowane były zarówno dla dzieci („Dzikie łabędzie”) oraz młodzieży („Miałem marzenie), jak i dorosłych. „Ucieczka” oraz „Headhunter” okazały się ciekawymi próbami kina gatunkowego kręconego przez Duńczyków.

 

Rumuńskie bajki i stereotypy

Wreszcie filmy rumuńskie, ostatnio kojarzące się przede wszystkim z zaangażowanym kinem społecznym, odkryły przed widzami zupełnie inne oblicze tej kinematografii. Adresowana dla najmłodszych animacja w odcinkach „Michaela”, to jedna z najbardziej popularnych rumuńskich bajek niegdyś codziennie prezentowana w lokalnej telewizji. Komedia romantyczna „Wesele w Besarabii” pod pozorem lekkiej formy, naświetla utrwalane przez historyczne zaszłości stereotypy pomiędzy znajdującą się w Unii Europejskiej Rumunią, a zbliżoną językowo do Rosji przygraniczną Mołdawią, położoną na terenach dawnej Besarabii.

 

Indyjskie warsztaty i koncert

W ramach 5. Festiwalu Kręgi Sztuki można jeszcze wziąć udział w bezpłatnych warsztatach gry na sarangi, które prowadzą: mistrz gry na tym instrumencie Kamal Sabri oraz multiinstrumentalistka Maria Pomianowska.

• Kraków | 17 lipca, godz. 10-14 | Akademia Muzyczna | ul. Św. Tomasza 43

 

Czwartek 17 lipca to ostatni dzień festiwalu. Właśnie wtedy w Akademii Muzycznej w Krakowie możemy uczestniczyć w niezwykłym koncercie zatytułowanym: „Polska-Indie: When the masters meet”.

• Kraków | 17 lipca, godz. 19 | Akademia Muzyczna w Krakowie – aula Florianka, ul. Basztowa 8

 

Mikołaj Góralik, Kraków

 

 

Farid Haerinejad, reżyser filmu „W całunie”, podczas 9. Wakacyjnych Kadrów w Kręgach Sztuki. Fot. Mikołaj Góralik