POLECAMY
 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

prof. Wiesław Banyś

Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

 

 

         

 

    

 

 

               

 

         

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

            

   

 

 

     

 

   

 

     

 

 

 

    

    

        

 

   

 

       

 

        

 

 

 

 

       

 

 

  

 

              

   

   

    

 

Warsztaty Ekoart: „Bokashi - ekologia w praktyce” - Jarosław Jaglarz

Most Przyjaźni w Cieszynie | 7 lipca |  godz. 11.00, 13.00, 15.00

 

"Sztuka utrzymywania równowagi biologicznej w ekosystemach" ,

 

Mikroorganiczny wypas.

Żyjemy w oceanie mikroorganizmów – na dłoni jest ich więcej niż liczba ludzi na Ziemi. Zamieszkują niedostępne i wrogie życiu obszary. Jednakże wszystkie czemuś służą. Odpowiadają za większość przemian biochemicznych w przyrodzie. Przetwarzają materię organiczną, żywność i ,,produkują” wiele cennych substancji.

Mikroorganizmy są tradycyjnie używane do wytwarzania produktów spożywczych. Dzięki wykorzystaniu procesu fermentacji powstają produkty o nowych właściwościach, takie jak: chleb na zakwasie, sery żółte, jogurt, wino, kapusta kiszona, tofu i inne.

 

Glina, woda, otręby, melasa, pożyteczne mikroorganizmy - lepimy kule bokashi Lepimy kule by zawrzeć w nich dawkę pożytecznych mikroorganizmów, które trafią do zanieczyszczonej wody. Prace wykonujemy gołymi rękami - nikomu nie zaszkodzi glina, woda i pożyteczne bakterie:) Gotowe kule umieszczamy w przygotowanych pudłach lub koszach. Kosze przenosimy do ciemnego i ciepłego miejsca na 7 dni by kule ,,dojrzały”. Obserwujemy jak pokrywają się białym nalotem świadczącym o właściwym procesie fermentacji. Po tym czasie, lekko podsuszone są gotowe do użycia. Kule BOKASHI najczęściej wykorzystywane są do oczyszczania i rewitalizacji wód. W niewielkich akwenach wrzuca się 3-5 kul na m2 powierzchni. W zbiornikach głębszych i większych na 1m2 powierzchni przypada ok. 10 kul. W pracach ogrodniczych rozkruszone kule podsypane pod rośliny lub potraktowane jako dodatek do podłoża są doskonałym nawozem mikroorganicznym. Szczególnie przydatne w pielęgnacji różaneczników i roślin kwaśnolubnych.

 

 

Cel warsztatów: oswajanie bakterii i nauki z tego płynące

 

Warsztaty Bokashi są doskonałą lekcją praktycznej ekologii: pokazują istotną, choć niewidzialną stronę świata przyrody – odczarowują bakteryjne fatum. Jak na dłoni obserwujemy pracę mikroorganizmów i w efekcie otrzymujemy „Piguły Zdrowia Dla Ziemi” do wrzucenia ich w czasie wycieczki połączonej np. z konkursem plastycznym o dobrych bakteriach.

Celem warsztatów Bokashi jest praktyczna nauka robienia kul – swoistych mieszkań dla ,,dobrych” bakterii oraz przekazywanie dalej tej umiejętności i podstawowej wiedzy o świecie mikroorganizmów.

Kiedy w roku 1993 uratowano od klęski ekologicznej wewnętrzne Morze Seto, Bokashi jako program ratowania zasobów naturalnych zagościło w kanonie działań ekologicznych. Początkowo w Japonii, potem w Chinach, Tajlandii oraz w Europie Zachodniej i USA. Projekt ratowania Morza Seto w Japonii objął swym zasięgiem wszystkie gminy nadbrzeżne i zaktywizował niezależny ruch społeczny. Kule lepiły dzieci, ich rodzice oraz eksponowane osoby publiczne. Efektem działań było przywrócenie równowagi biologicznej w tym akwenie i przekonanie, że w prosty sposób można chronić przyrodę.

W Polsce popularyzujemy Bokashi od 2006 roku. Odbyliśmy kilkaset spotkań warsztatowych w kraju, spotykając się z bardzo dobrym przyjęciem tematu. Warsztaty adresujemy nie tylko do młodych odbiorców z przedszkoli i szkół, lecz także do dorosłych odpowiedzialnych za poprawę stanu środowiska naturalnego.

 

 

Warsztaty Bokashi tworzą członkowie Stowarzyszenia EMEKO

 

Iza Jaglarz

 miłośniczka psów i probiotyków,

 z zawodu ogrodnik, doradca zielonych technologii - pomaga rolnikom i hodowcom w transformacjach gospodarstw z tradycyjnych na takie bez udziału chemii.

Wykładowca Bokashi z najdłuższym stażem.

 

Tomek Gącerz

 biolog, informatyk i grafik komputerowy - zgrabnie łączy (lepi) te profesje.

 Twierdzi, że ręce, które lepią ( bokashi) to ręce prawdziwych przyjaciół przyrody.

 Prezes stowarzyszenia EMEKO.

 

Jarek Jaglarz

ogrodnik, autor kilku wynalazków z pogranicza ekologii w tym mydła z mikroorganizmami. Wymyśla koncepcje naturalnych ogrodów. Doradca probiotechnologii czyli cierpliwy pasjonat rolnictwa mikroorganicznego.

Bokashi uprawia od 2006 roku.