POLECAMY
 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

prof. Wiesław Banyś

Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

 

 

         

 

    

 

 

               

 

         

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

            

   

 

 

     

 

   

 

     

 

 

 

    

    

        

 

   

 

       

 

        

 

 

 

 

       

 

 

  

 

              

   

   

    

 

Warsztaty Teatralne: Piotr Tomaszewski

COK Dom Narodowy, Sala Baletowa | 4-6 lipca |  godz. 17.00

 

Fotorelacja z warsztatów teatralnych 

 

Warsztaty Teatralne: Piotr Tomaszewski "Świadomość ciała" | fot. Bartłomiej Sawka / CINEFOTO.PL

Warsztaty Teatralne: Piotr Tomaszewski "Świadomość ciała" | fot. Bartłomiej Sawka / CINEFOTO.PL

Warsztaty Teatralne: Piotr Tomaszewski "Świadomość ciała" | fot. Bartłomiej Sawka / CINEFOTO.PL

 

„Świadomość ciała” to warsztaty dotyczące spraw najbardziej podstawowych  tzn. uruchomienia, opanowania i zrozumienia własnego ciała, poznania i opanowania własnych możliwości głosowo - dźwiękowych, a także uruchomienia wyobraźni pozwalającej na szybkie i jednocześnie niebanalne rozwiązywanie nieoczekiwanych problemów. Założeniem tych zajęć jest poszukiwanie poprzez ciało indywidualnej domeny twórczej na własną miarę uczestnika, jej rozwijanie i stała,  praktyczna weryfikacja. Całość zajęć składa się z dwóch bloków:  ćwiczeń ogólnorozwojowych - kształtujących główne cechy motoryczne o charakterze: siłowym, wytrzymałościowym, gibkościowo-koordynacyjnym, uelastyczniająco-rozciągającym, oraz drugi blok - ćwiczenia słowno-rytmiczne na bazie improwizacji opartych na skojarzeniach słowno-dźwiękowo-ruchowych. 

Warsztaty „Świadomość ciała”  pozwalają rozwijać umiejętność współpracy, partnerstwa, obserwacji siebie i świata zewnętrznego, koncentracji uwagi, a także budują swego rodzaju bazę pomysłów do wykorzystania od zaraz . Całość kończy improwizacja ruchowa na zadany lub wybrany temat w obecności widza i/lub kamery video.

Na zajęcia zapraszamy osoby młodzież i dorosłych.

 

 

Piotr Tomaszewski  - absolwent Policealnego Studium Technik Teatralno-Filmowych w Poznaniu (1982), PWST w Warszawie a także Wydziałów Lalkarskich w Białymstoku (1988). Dwukrotnie brał udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Pracował w 3 teatrach (w BTL w Białymstoku, „Lalka” w Warszawie i „Banialuka w Bielsku-Białej). Grał w 34 spektaklach, współpracował z takimi twórcami jak: W. Fełenczak, Krzysztof Rau, Marian Pecko, Piotr Tomaszuk, Petr Nosalek, Piotr Cieplak, Janusz Ryl-Krystianowski, a także z Barbarą Borys-Damięcką, Jerzym Kryszakiem, Andrzejem Zaorskim i Marcinem Wolskim. 

Otrzymał nagrody aktorskie indywidualne i zbiorowe (za role w spektaklach: „Opowieść o Chłopcu i wietrze – 1993, „Gaja”- 1997, „Mister Scrooge”- 2001, „Wilgefortis”- 2002, „O diabełku Widełku” – 2003, „Siała baba mak” – 2005, „Antygona” –2005, „Zielony wędrowiec” – 2006 „Baśń o rycerzu bez konia”-2007, „Sklep z zabawkami” - 2009), w 2011 był nominowany do nagrody „Złota Maska” za rolę Guliwera. Wraz z teatrem występował na scenach Japonii, Chile, Stanów Zjednoczonych, w Iranie, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Belgii, Francji, Holandii, we Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, Słowacji, w Niemczech, w Czechach, Grecji, dawnej Jugosławii i na Krymie.

Pracował przy realizacji programów i spektakli telewizyjnych („Polskie ZOO”, „Gumitycy”, „Mała Antena”, „Figurki Gracjana Lepianki”, „Baśń o dwóch braciach”) oraz przy realizacji filmów („Pit” R.Krzempka, „Magiczne drzewo” A.Maleszki, także dwa odcinki serialu „Święta wojna”).

Od 1988 do 2010 pracował jako wykładowca w Akademii Teatralnej w Warszawie.