POLECAMY
 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

prof. Wiesław Banyś

Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

 

 

         

 

    

 

 

               

 

         

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

            

   

 

 

     

 

   

 

     

 

 

 

    

    

        

 

   

 

       

 

        

 

 

 

 

       

 

 

  

 

              

   

   

    

 

Warsztaty Ekoart: „Muzyka ze śmieci” - Kamil Rogiński, Magda Hapel

Uniwersytet Śląski, ul. Bielska 62 | 4-7 lipca |  godz. 10.00-13.00

 

Fotorelacja z warsztatów Ekoart. 

 

Warsztaty Ekoart: „Muzyka ze śmieci” - Kamil Rogiński, Magda Hapel | fot. Bartłomiej Sawka / CINEFOTO.PL

Warsztaty Ekoart: „Muzyka ze śmieci” - Kamil Rogiński, Magda Hapel | fot. Bartłomiej Sawka / CINEFOTO.PL

 

Warsztaty „Muzyka ze śmieci” to przedsięwzięcie artystyczne propagujące działalność proekologiczną. Ich celem jest zwrócenie uwagi na problemy i zagrożenia środowiska naturalnego, których głównym sprawcą jest niestety człowiek. Celem zajęć jest zorganizowanie muzycznego happeningu. Uczestnicy pod okiem prowadzących projektują i budują instrumenty ze śmieci, by potem wcielić się w rolę muzyków odgrywających marszowy rytm na stworzonych przez siebie dziełach. Zajęcia tego typu uwrażliwiają uczestników, jak i odbiorców, na problematykę ochrony środowiska, dostarczają wielu pozytywnych emocji, pobudzają wyobraźnię oraz tkwiące w uczestnikach możliwości twórcze. Służą odreagowaniu napięć psychofizycznych, pomagają osiągać ekspresję ruchową a także sprzyjają integracji grupy.

 

Całość programu to czteroczęściowa akcja w odpowiednim rozłożeniu w czasie:

 

1 część – zbiórka materiałów potrzebnych do wykonania instrumentów i kostiumów.

 

2 część – warsztaty tworzenia instrumentów i kostiumów.

 

3 część – nauka gry i próby (aranżacja muzyki, choreografia)

 

4 część – koncert/parada

 

Instrumenty możliwe do wykonania to:

 

Bębny, grzechoty, tamburyna, guiro, kazoo, gwizdki, trąby i wiele innych.

 

Instrumenty tego rodzaju są łatwe w wykonaniu i dają duże możliwości ekspresji wykonawczej. Rytmy paradowe składające się na finał, opierają się na tradycji kapel janczarskich. Koncert składa się z utworów zaaranżowanych na miarę możliwości uczestników happeningu.

 

 

 

Kamil Rogiński – multiinstrumentalista, kompozytor, wynalazca i twórca instrumentów muzycznych, badacz rodowodu muzyki, alchemik dźwięku propagujący „jedyną etniczną muzykę świata”; wszechstronny artysta współpracujący z profesjonalnie działającymi: muzykami, kompozytorami, reżyserami, dyrygentami, plastykami oraz wspierający działania młodych twórców. Wykonuje muzykę ilustracyjną i etniczną (Orkiestra Rivendell, R.U.T.A.).

 

Magdalena Hapel – pedagog specjalny, arteterapeuta, masażysta dźwiękiem; swoją energię, wiedzę i umiejętności pożytkuje w pracy z osobami pełno- i niepełnosprawnymi. Podczas zajęć warsztatowych o charakterze arteterapeutycznym motywuje dzieci, młodzież i dorosłych do działań twórczych (teatr, happening, rękodzieło), które m.in.: wyzwalają kreatywność, umożliwiają rozwój czy harmonizują życie wewnętrzne uczestników. Pracując jako nauczyciel / wychowawca oraz instruktor terapii zajęciowej zrealizowała m.in.: spektakle z udziałem dorosłych osób upośledzonych umysłowo, przedstawienia z udziałem dzieci i młodzieży z oddziałów integracyjnych, happeningi muzyczno-teatralne.