POLECAMY
 
 
      

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013 i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński

Kręgi Sztuki - Kruhy umění

 

 

 

 


 PATRONAT HONOROWY

 

   

 

 

 

 

   

 

  

     prof. Wiesław Banyś

     Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

ORGANIZATORZY

 

     

          

       

    

 

 

PARTNERZY

  

Dofinansowano ze środków

Ministerstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 


 

 

 

 

 

 

        

                          

 

 

   

 

 

         

      

 

  

 

 

 

     

 

  

 

     

 

        

 

  

 

 

 


 

PATRONI MEDIALNI

 

     

 

  

 

  

 

  

 

    

 

     

 

    

 

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

 

 

Warsztaty Animacji dla dzieci: Halo Echo - Anieli Lubienieckiej

 

Warsztaty Filmowe: "Film animowany" - Aniela Lubieniecka

Biblioteka Miejska w Cieszynie, ul. Głęboka |10-14. lipca |  godz. 10.00-13.00
 
Zapisy na warsztaty animacji dziecięcej prowadzone będą przez Bibliotekę Miejską w Cieszynie. w momencie ukazania się informacji na stronie www i na profilu FB - zapisy 25 dzieci w wieku szkolnym (szk.podstawowa) - grupa stała przez wszystkie dni trwania warsztatów. Zgłoszenia na 
 
instruktor@biblioteka.cieszyn.pl , tel. 33 8524883.  
 
  
 
 
FORMUŁA PROJEKTU:
Grono twórców filmowych, związanych z środowiskami dzieci tworzących filmy i entuzjastów tej twórczości, podjęło inicjatywę stworzenia ogólnopolskiego FORUM prezentacji dziecięcej twórczości filmowej. Działania podyktowane były społeczną potrzebą ogarnięcia i uporządkowania pokaźnej części dorobku polskiej animacji filmowej, zaniedbywanej i marginalizowanej, tworzonej przez nieświadome wartości swoich prac dzieci. Autorzy projektu próbują wykazać, że poważne traktowanie tego obszaru dokonań twórczych dopełnia, dodaje niezbędnego kolorytu, sensu, a także uzupełnia bardzo wątłą i rwącą się sztafetę pokoleń twórców filmów animowanych.
 
Główną intencją inicjatorów przedsięwzięcia było zebrania informacji o polskich dzieciach tworzących filmy animowane oraz dotarcia do nich niezależnie od miejsc, w których tworzą swoje dzieła. Tak więc w wyniku realizacji przedsięwzięcia na terenie Polski powstało kilkanaście ośrodków, działających przy różnych instytucjach kultury i oświaty, których liderzy będą docierać do wszystkich zakątków swojego regionu i proponować dzieciom tworzącym filmy skorzystanie z mecenatu zorganizowanej struktury.
 
Ogólnopolski Przegląd Dziecięcych Filmów Animowanych autorski projekt ogólnopolskiego forum prezentacji i wspierania dziecięcej twórczości filmowej, liderzy inicjatywy: Aniela Lubieniecka - Wrocław, Agnieszka Krajewska – Poznań.
 
 
Wernisaż warsztatów filmu animowanego
 
COK Dom Narodowy | 14 lipca |  godz. 10.00 
 
 
 
 
 
 
Anielka Lubieniecka - reżyser filmów animowanych, artysta plastyk, scenograf, animator, autor scenariuszy i tekstów literackich do filmów, ilustrator.  Liceum Plastyczne i studia na Politechnice ukończyła we Wrocławiu.
 
 
 
Filmy animowane zaczęła tworzyć w połowie lat osiemdziesiątych minionego stulecia w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (debiut – film dla dzieci pt. „Kołysanka z łezką” na zlecenia TVP, „Z wiatrem” i inne), a po likwidacji wydziału animacji we Wrocławiu podjęła współpracę z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Tam powstały jej najważniejsze utwory, a wśród nich film pt. „Marc Chagall” prezentowany na festiwalach  i  pokazach specjalnych w Annecy, Kijowie, Odessie, Espinho, Ottawie, Ankarze, Montrealu, Algarve, Utrechcie, Dreźnie, Rzymie, Genzano, Paryżu i innych.
Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, a najważniejsze to:  nagroda na International Animated Festiwal w Kijowie, Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Kinematografii, Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezesa Telewizji Polskiej za nowatorską metodę popularyzacji zjawisk w sztuce, nagroda na Międzynarodowym Biennale Filmów Animowanych w Bratysławie, wyróżnienie na 15th International Film Festiwal „The Golden Knight” w Moskwie i inne.
W końcu lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia podjęła współpracę z producentami angielskimi realizującymi  filmy animowane dla BBC.  Tworzyła  dla nich filmy technikami malarskimi i graficznymi, a fazy użytkowe – obrazy wykonywane przez artystkę – sprzedawane były na aukcjach charytatywnych w Nowym Jorku i Los Angeles, wspomagając fundusz UNICEF.
W kręgu swoich działań twórczych najbardziej ceni  te skierowane do dzieci. Jest współautorką cyklu filmów animowanych „Baśnie i bajki polskie” , autorką kilku scenariuszy i twórcą dwóch bajek cyklu. Wyprodukowane przez TV SFA w Poznaniu na zlecenie TVP filmy z tego cyklu, zdobyły dużą popularność i wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień. Oprócz pracy nad filmami zajmuje się ilustrowaniem książek i czasopism dla dzieci.
Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi, tworzy z nimi filmy animowane podczas warsztatów organizowanych w różnych polskich miastach oraz w Dziecięcym Studio Filmów Animowanych przy CKWZ we Wrocławiu.