POLECAMY
 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

 

 

 

 

        

 

             

 

         

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministra Kultury

 

 

 

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej

   

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

        

 

 

   

 

     

 

      

 

      

 

   

 


 

 

 

  

  

 

     

 

      

 

  

  

 

      

 

 

 

 

  

Das Barocktrompeten Ensemble Berlin i Consortium Sedinum

Teatr im. A. Mickiewicza | Cieszyn | 12 lipca | godz. 14.30 | wtorek

Wykłady i pokazy instrumentów renesansowych – dla wszystkich chętnych

 

Das Barocktrompeten Ensemble Berlin
Zespół został założony przez Johanna Plietzscha w 1990 r. Specjalizuje się on w muzyce wykonywanej na instrumentach dętych blaszanych z okresu od XVI do końca XVIII wieku. Repertuar zespołu sięga od wczesnej tradycyjnej muzyki okazjonalnej granej przez dworskie zespoły trębaczy, poprzez okres rozkwitu w XVII i XVIII wieku, aż po partie dzieł klasycznych. Stała współpraca ze śpiewakami i innymi instrumentalistami pozwala na rozszerzenie muzycznych możliwości historycznych instrumentów o muzykę kameralną, religijną oraz o pełnobrzmiącą muzykę dworską.
Das Barocktrompeten Ensemble Berlin współpracuje z wieloma zespołami w Niemczech i Polsce. Brał udział w wielu koncertach, festiwalach w Niemczech, Austrii, Norwegii, Izraelu, Francji oraz Polsce. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Johann Plietzsch.

Consortium Sedinum
Kapela dworska Consortium Sedinum powstała w 2000 roku w Szczecinie. Zespół jest jedyną profesjonalną formacją muzyki dawnej na Pomorzu Zachodnim. Nadrzędnym celem Consortium Sedinum jest kontynuacja tradycji muzycznych dawnego Szczecina.
Działalność zespołu stanowi kontynuację dorobku twórczego Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej Consortium Iagellonicum działającej w latach 1993-2000 przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W skład zespołu, w zalezności od wykonywanego repertuaru, od renesansu po klasycyzm, wchodzą najlepsi artyści specjalizujacy sie w wykonawstwie historycznym w Polsce.
Kierownikiem artystycznym zespołu jest organistka i klawesynistka Urszula Stawicka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, współpracująca na co dzień z wieloma zespołami, instytucjami muzycznymi, filharmoniami, teatrami operowymi  w kraju i zagranicą jako solistka, kameralistka oraz wykonawca partii basso continuo. W 2006 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Niekonwencjonalne formy prezentacji muzycznych zespół przedstawia w swoich programach w cyklu koncertowym  Muzyka na dworach Europy, łącząc  muzykę dawną z tańcem historycznym.  Barwne widowiska tematycznie związane z najważniejszymi ośrodkami rozwoju europejskiej sztuki dworskiej zyskały popularność wśród publiczności w kraju i za granicą. Przygotowywany wspólnie z zespołem baletu dworskiego Ardente Sole cykl koncertowy  Muzyka na Dworach Europy prezentowany jest stale w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz w Willi Decjusza w Krakowie.
Zespół z powodzeniem bierze udział w licznych koncertach i festiwalach muzyki dawnej i kameralnej w kraju i za granicą, z pośród których należałoby wymienić Usedomer Musifestival, Uckermarkische Musikwochen, Sezon polski we Francji Nowa Polska, Festiwal Muzyki Dawnej w Starym Sączu, Festiwal Bachowski w Gliwicach, Festiwal Cracovia Danza. Festiwal Muzyki Dawnej we Lwowie.
Zespół jest również twórcą i głównym organizatorem Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Od 2006 roku zespół został zaproszony do udziału w projekcie publikacji i nagrań muzykaliów z Archiwum Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze.