POLECAMY
 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

 

 

 

 

        

 

             

 

         

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministra Kultury

 

 

 

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej

   

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

        

 

 

   

 

     

 

      

 

      

 

   

 


 

 

 

  

  

 

     

 

      

 

  

  

 

      

 

 

 

 

Fabryka Wyobraźni - MCSW Elektrownia Radom - Zbigniew Belowski

Galeria Szara | 12 lipca | godz. 12.00 | wtorek

Elektrownia to powstający na bazie zabytkowego budynku starej radomskiej elektrociepłowni nowoczesny ośrodek sztuki współczesnej. Instytucja powstała w grudniu 2005 roku uchwałą Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a jednym z celów jej powołania było stworzenie nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej dla radomskiej kolekcji sztuki współczesnej. Zadaniem Centrum jest promocja wydarzeń z zakresu sztuki współczesnej (wystawy, performance), działalność edukacyjna (warsztaty, sesje naukowe, sympozja, spotkania autorskie), działalność wydawnicza oraz dokumentacja wybranych zjawisk współczesnej sztuki polskiej. Oprócz wystaw w Elektrowni odbywają się koncerty, festiwale (Mazowiecki Festiwal Artystów Powstanie Sztuki), a także cykliczne imprezy filmowe (m. in. Elektryzujące Maratony Filmowe, Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik, Kino na Trawie).

Obecnie trwają prace adaptacyjne budynku dawnej elektrociepłowni na potrzeby centrum sztuki. Zgodnie z projektem, obok starej części, która zostanie wyremontowana, dobudowane zostaną elementy w nowoczesnym stylu. Nowy obiekt będzie miał ponad 5 000 metrów kwadratowych powierzchni i trzy poziomy. Znajdzie się w nim m.in. siedem sal wystawowych, biblioteka, księgarnia oraz kino na 120 miejsc. Do celów ekspozycyjnych zaadaptowany zostanie również stary piec, gdzie zostanie urządzona galeria małych form. Do czasu zakończenia budowy Centrum prowadzi działalność w tymczasowej siedzibie przy ul. Domagalskiego 5.

 

Mazowiecki Festiwal Artystów „Powstanie Sztuki” jest multimedialną, wielowątkową imprezą artystyczną adresowaną do zróżnicowanego wiekowo odbiorcy, zarówno orientującego się w najnowszych trendach sztuki, jak i tego, którego kontakty ze sztuką współczesną i nowoczesną są okazjonalne. Lokalizacja czasowa (1 sierpnia – 3 października) określona została nieprzypadkowo. Jednym z jej celów jest uhonorowanie pamięci o młodych ludziach, którzy w czasie powstania warszawskiego 1944 roku swoją życiową energię ukierunkowali na desperacką walkę o wolność. Wolność zawsze była podstawowym czynnikiem determinującym nowoczesność, obecnie jej moc wykorzystujemy w między innymi jako czynnik napędowy sztuki. Proponując publiczności gotowe, importowane do Radomia z tej okazji działania artystyczne w postaci wystaw, akcji, koncertów, spektakli teatralnych, filmów i innych form, chcemy jednocześnie wciągnąć ich odbiorców do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu sztuki. W imprezie swój udział potwierdziło około dwustu artystów z Polski i zagranicy.

Pamiętając o historii tworzymy festiwal sztuki współczesnej dla mieszkańców Radomia i regionu w paśmie czasowym, które do tej pory zagospodarowane było przez marazm i nudę.

W ramach „Powstania Sztuki” zakładamy przeprowadzenie artystycznych zdarzeń, które nie są objęte programem. Cała impreza celowo oparta na strukturach charakterystycznych dla niekontrolowanych zrywów, dopuszcza, a nawet zakłada elementy improwizacji i zaskoczenia.

Teren powstania stanie się forum debaty publicznej, miejscem interaktywnych spotkań dedykowanych dla wspólnot, warsztatem kreatywności.

Festiwal ma pełnić rolę imprezy popularyzującej instytucję w regionie i w całej Polsce, poprzez swoją intensywność ma przyzwyczajać publiczność do nowej placówki kultury w Radomiu. Ma uczyć i przyzwyczajać publiczność do profilu działania Centrum.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2009 r. Planowane są kolejne.

 

RUN FREE
Projekt Dominika Jałowińskiego i Piotra Wysockiego – polskich artystów młodego pokolenia, którzy w niestandardowy sposób spróbują zmierzyć się z tematem radomskiego Czerwca' 76.
Pierwszym etapem realizacji będzie artystyczna akcja polegająca na symbolicznej „konfrontacji” grupy radomskich parkourowców (parkour – wywodząca się z Francji forma fizycznej aktywności polegająca na szybkim i efektownym przemieszczaniu się w przestrzeni miejskiej pokonując ustawione w niej przeszkody w jak najprostszy i najszybszy sposób) z grupą policjantów z miejscowego oddziału prewencji. Konfrontacja przyjmie formę warsztatów, podczas których zaistnieje możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń, redefinicji schematów i być może szansa porozumienia. Ważne, symboliczne znaczenie będą miały przestrzenie, w jakich dokona się konfrontacja: teren blokowiska związany z grupą parkourowców, sala gimnastyczna, w której ćwiczą policjanci oraz teren dawnej fabryki „Łucznik” jako miejsce nawiązujące do historii Radomia. Będzie to artystyczne spotkanie wnuków robotników radomskich i wnuków członków plutonu ZOMO. Akcja ta, przewidziana na trzy dni zostanie zdokumentowana. Drugim etapem projektu będzie prezentacja powstałego filmu publiczności.

 

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
ul. Domagalskiego 5
26-600 Radom
tel. +48 383 60 77
fax +48 383 60 78

poczta@elektrownia.art.pl
www.elektrownia.art.pl