POLECAMY
 

 

PATRONAT HONOROWY

 

 

prof. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego

 

 

 

 

 

 

        

 

             

 

         

 

 

 

Dofinansowano ze środków

Ministra Kultury

 

 

 

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko - Niemieckiej

   

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

        

 

 

   

 

     

 

      

 

      

 

   

 


 

 

 

  

  

 

     

 

      

 

  

  

 

      

 

 

 

 

Wykład z reżyserii filmowej - prof. Michał Bogusławski


b/  15 lipca - godz. 10-13   wykład  1.  Analiza struktury i montażu filmu na przykładzie "Muzykantów" K.Karabasza


c/  16- lipca - godz. 10-13  wykład 2.  Film dokumentalny w rejestrowaniu społeczności lokalnych na przykładzie cyklu "Małe ojczyzny"

 

Michał Bogusławski
Urodzony 1 grudnia 1931 roku. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracował w TVP od 1953 do 2000 roku (reżyser, dziennikarz, kierownik Działu Realizacji TVP, zastępca głównego reżysera TVP, zastępca naczelnego redaktora Publicystyki Kulturalnej, zastępca naczelnego redaktora Teatru Telewizji, Dyrektor Ośrodka Szkolenia i Doskonalenia Kadr TVP i redaktor naczelny Studia im. Andrzeja Munka).
Autor kilkudziesięciu telewizyjnych programów artystycznych, filmów dokumentalnych i kilkuset programów publicystycznych. Laureat kilkunastu nagród, m.in. na międzynarodowym festiwalu w Monte Carlo za film muzyczny „Psalmus”, nagroda „Wielki aplauz” za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego, nagroda Rady Programowej TVP dla programu najlepiej realizującego misję telewizji publicznej za cykl filmów dokumentalnych „Małe ojczyzny” i dla tego cyklu nagroda Ministra Kultury.
Animator kultury, pedagog. Współzałożyciel kilku szkół filmowych. Od 1965 roku wykładowca sztuki telewizyjnej w Studium Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1974-1978 wykładowca w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od 1978 do 1989 roku kierownik Zakładu Reżyserii Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. W 1990 i 2000 roku wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza. Od 2003 do 2005 roku rektor Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza.
W ramach sieci CAL /Centra Aktywności Lokalnej/ członek Rady Naukowo – Doradczej Szkoły Animatorów Społecznych.
W Radzie Etyki Mediów zajmującej się opiniowaniem zachowań dziennikarzy oraz innych spraw istotnych dla mediów i ludzi związanych zawodowo z mediami, od 2001 r., przez dwie kadencje pełnił funkcję wiceprzewodniczącego.
Otrzymał Honorową Nagrodę im. Krzysztofa Kolumba w kwietniu 2008 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Cywilizacji i Twórczości Audio – Wizualnej w Łodzi,. Jest ona przyznawana za ocalenie i zachowanie na nośnikach audiowizualnych obrazów i dźwięków świata, który już dzisiaj nie istnieje, za ciekawość odkrywcy i wytrwałość w poszukiwaniu tematów, docieraniu do najdalszych zakątków naszej planety oraz za wzór, jaki swoim życiem i twórczością stworzył dla następnych pokoleń twórców i podróżników.